Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

1+1

Krátky opis
Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, spustí počas Týždňa slovenských knižníc už 5. ročník obľúbeného cyklu besied s autormi a ich hosťami s názvom 1+1. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Fotogaléria
Názov podujatia
Knižnica pokračuje v organizovaní obľúbených besied 1+1

Miesto konania / kraj
Košice / Košice I,Košice II,Košice III,Košice IV

Termín konania
05.03.2020

Popis projektu

    Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, spustí počas Týždňa slovenských knižníc už 5.     ročník obľúbeného cyklu besied s autormi a ich hosťami s názvom 1+1. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 Ako prvých privíta Ondreja Sokola, ktorý sa výrazne zapísal do povedomia čitateľov knižnými titulmi Ako som vozil Nórov a Ako som vozil Nórov II a Tibora Šišku, autora popularizačno-náučných článkov zameraných najmä na vojnovú históriu. Čitatelia VKJB a verejnosť sa na stretnutie s nimi môžu tešiť vo štvrtok 5. marca 2020 o 17:00 v centrálnej požičovni knižnice na Hviezdoslavovej ul. 5.  Hudobným hosťom večera bude skupina Soren.

Ondrej Sokol - sa narodil v Trenčíne. Študoval prekladateľstvo a tlmočníctvo na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, ale po zrušení fakulty sa rozhodol splniť si detský sen a stal sa vodičom autobusu. Skúsenosti za volantom získal najprv v bratislavskej MHD, neskôr sa rozhodol odísť do Nórska. Zážitky, ktoré sa mu tam nazbierali počas desiatich rokov života, spracoval vo svojej prvotine Ako som vozil Nórov. Kniha sa stala bestsellerom a ocitla sa v päťke finalistov literárnej ceny René - Anasoft litera gymnazistov. V roku 2019 vyšlo pokračovanie tohto úspešného titulu pod názvom Ako som vozil Nórov II.

Tibor Šiška - od detstva ho bavila história a literatúra, čo čiastočne využil počas štúdia na právnickej fakulte. S odstupom času mu začalo písanie chýbať, preto napísal článok o pomerne "neznámej" rodézskej občianskej vojne a zverejnil ho na portáli dailymale.sk. Článok zožal úspech ,  a tak nasledovalo zopár ďalších z Rodézie, neskôr svoje témy rozšíril na vojnové zaujímavosti všeobecne. Medzitým ho oslovil kamarát, ktorý založil stránku vedátor.sk, ktorá si dala za úlohu propagovať vedu aj medzi laikov. Pre túto stránku písal hlavne články, ktoré spájali "skutočnú vedu" (fyziku, chémiu, biológiu) s vojnovou históriou, ale venoval sa aj čisto vojnovohistorickým témam. Píše populárno-náučným štýlom s dôrazom na vtip, humor a bežný hovorový jazyk. Vzhľadom na to, že sa čitateľom jeho tvorba páčila, pozbieral väčšinu svojich publikovaných textov, upravil ich do podoby knihy a oslovil vydavateľa. Momentálne zapracúva jeho pripomienky do svojej prvej verzie rukopisu.

Besedy 1+1 pripravuje VKJB so zámerom predstaviť čitateľom knižnice a verejnosti súčasných literárnych tvorcov, autorov umeleckej, žánrovej alebo populárno-náučnej literatúry. Podľa osvedčenej koncepcie si každý autor k sebe prizve ďalšieho hosťa, pôsobiaceho v niektorej kultúrnej alebo umeleckej oblasti - niekoho, s kým je tvorivým alebo ľudským spôsobom spriaznený. V priebehu roku 2020  plánuje knižnica v rámci cyklu 1+1 pozvať: spisovateľa Petra Šuleja, ktorého kniha Fytopaleontológia sa dostala medzi desiatku najlepších kníh prestížnej literárnej súťaže Anasoft litera 2020; ďalej historika Jakuba Drábika, autorku úspešnej kuchárskej knihy Slovegán Nikoletu Kováčovú a iných.


Názov prímateľa
Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach

Celkový rozpočet:
3 750,00 €

Výška podpory:
3 500,00 €