Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Vzdelávanie v neprofesionálnom umení a astronómii II.

Krátky opis
Prednáška Astronomické zastavenia v Kodani a večerné pozorovanie vo hvezdárni s odborným výkladom
Fotogaléria
Názov podujatia
Večery s astronómiou - prednáška a pozorovanie vo hvezdárni

Miesto konania / kraj
Nitra / Nitra

Termín konania
28.02.2020

Popis projektu

Pozývame nadšencov astronómie do Krajského osvetového strediska v Nitre (KOS) na prednášku Astronomické zastavenia v Kodani vedenú Mgr. Petrom Poliakom 28.2.2020 o 17:00 a zároveň od 18:00 do 20:00 vás privítame na pozorovaní oblohy astronomickým ďalekohľadom vo hvezdárni KOS, kde vám odoborný výklad k pozorovaným objektom podá Ing. Juraj Pecháč. 

Pri pozorovaní oblohy vo februári budeme mať z planét k dispozícii stále žiarivú až dominantnú Venušu (-4,28 mag.), ktorá zväčšuje svoj zdanlivý priemer, nakoľko sa blíži k svojmu novu - dolnej konjunkcii. Po Slnku a Mesiaci je to tretí najjasnejší objekt na oblohe a keby existovala u nás niekde oblasť či miesto, ktoré by nebolo rušené umelým osvetlením a Mesiacom, tak svit Venuše vytvorí aj Váš tieň. Na Mesiaci si opäť prezrieme všetky najzaujímavejšie  krátery pozdĺž celého terminátora. Z hviezdnych objektov sa pozrieme na viacnásobnú hviezdnu sústavu, viditeľnú aj voľným okom, ktorá sa nazýva Trapéz, patriacu do hmloviny Orióna, ktorá ho celý obklopuje. Súčasťou Trapéza je aj najhorúcejšia hviezda na oblohe viditeľná voľným okom. Príďte si ju pozrieť aj naším ďalekohľadom a zároveň sa dozviete, akú má povrchovú teplotu. V súhvezdí Oriona sa nachádza aj hviezda Betelgeuze, na ktorú tiež zamierime náš ďalekohľad, nakoľko za posledné mesiace stráca na jasnosti a vedci predpokladajú, že v záverečnej fáze svojho života vybuchne ako supernova.

Ukážeme si ešte aj otvorenú hviezdokopu Plejády, zo súhvezdia Býka, ktorá svojím tvarom vyzerá ako malý vozík a aj všetky zaujímavé asterizmy viditeľné v tomto období ako napr. Jesenný štvoruholník, Zimný šesťuholník a pod.

Stále si môžete prísť otestovať aj ostrosť svojho zraku na dvojhviezde Mizar - Alkor, ktorá je súčasťou Veľkého voza a ten u nás nikdy nezapadá. Pomocou Veľkého voza si ukážeme, ako veľmi ľahko je možné nájsť Polárku, ktorá je presne na severe.

Názov prímateľa
Krajské osvetové stredisko v Nitre

Celkový rozpočet:
16 965,00 €

Výška podpory:
14 000,00 €