Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Dizajn sústružených a frézovaných nádob z dreva

Krátky opis
Dokončený projekt je opäť iba jednou časťou programu, ktorému sa venujem dlhodobo, viac ako 10 rokov. V tomto prípade som musel zostaviť úplne nové autorské zariadenie alebo stroj, ktorý som aplikoval na veľký sústruh. Na rozdiel od predchádzajúcich zariadení, pomocou ktorých opracúvam drevo v podobe dosiek, v tomto prípade ide o frézovanie vonkajších aj vnútorných plôch cylindrických tvarov.
Fotogaléria
Názov podujatia
CADLABy

Miesto konania / kraj
Košice / Košice I,Košice II,Košice III,Košice IV

Termín konania
01.06.2019 - 01.12.2019

Popis projektu

Ešte pred začiatkom frézovacích prác bolo potrebné zabezpečiť javorovú guľatinu primeranej kvality, čo bol asi najväčší problém. Z čerstvej guľatiny som si pripravil polotovar – „drevené rúry“ s priemerom od 15 do 30cm a výškou 20 až 30cm. Tieto polotovary som dosúšal v mikrovlnnej sušičke vlastnej výroby. Táto fáza trvala viac ako mesiac. V august e som už mohol pracovať na prvých prototypoch. Toto bola najkreatívnejšia časť projektu, kde som mohol experimentovať s hĺbkou a uhlami rezov. Napriek tomu, že objekty sú vytvárané na stroji, je možný a aj žiadúci istý podiel improvizácie. Technológia umožňuje dopredu naplánovať pohyb nástroja po kruhovej trajektórii  a meniť polohu zárezov naklonením aj vyosením polotovaru.  Túto manipuláciu umožňujú špeciálne čeľuste na upínacej hlave sústruhu. Počas procesu môžem parametre pohybu nástroja meniť podľa situácie a zámeru. Rovnako je možné vymeniť nástroj - kotúč s rôznym priemerom a tvarom zubov. Ak sa objaví nepredvídateľná situácia (nerovnorodá povaha materiálu, chyby dreva a pod.) môžem na ňu reagovať zmenou uvedených parametrov alebo proces v určitom momente zastaviť. Potreboval som ešte

odskúšať niekoľko dlabacích kotúčov aby som dosiahol žiadanú štruktúru povrchu.  Počas frézovania vnútornej plochy som ešte musel v blízkosti dna urobiť drážku pre osadenie dna nádoby. Ani frézovaním tubusu z vonkajšej aj vnútornej strany sa proces neskončil. Po dosušení nasledovala neľahká fáza osadenia nádob dnom. Pri osadení nádom zapustením dna do drážky sa postupuje tak, že sa korpus musí ponoriť do vriacej vody na niekoľko minút, záleží na hrubke steny a priemere nádoby. Drevo napučí a priemer sa zväčší niekedy až o 10mm. Dopredu presne vypílené kruhové dno z javorovej a brezovej preglejky sa musí do drážky vložiť a nechať celú nádobu znova dosušiť. 

Názov prímateľa
Tibor Uhrín

Celkový rozpočet:
0,00 €

Výška podpory:
4 770,00 €