Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Janypka/Bočková - song lines: expedícia 97/18 (slovenská premiéra)

Krátky opis
Po poetickom akte - Len štyri slová báseň - je to druhá vzájomná spolupráca tvorcov Tomáša Janypku a Sabiny Bočkovej. Predstavenie je spojenie dvoch častí (sóla a duetu) a zároveň dvoch osobných skúsenosti do jedného uceleného diela, ktoré je tak expedíciou do vnútorného priestoru zasiahnutého absenciou blízkej osoby, jednej prítomnosti a pamäti. Krehkosť sa stáva základným pohybom na oslavu tejto skúsenosti.
Fotogaléria
Názov podujatia
Tomáš Janypka / Sabina Bočková: song lines: expedícia 97/18

Miesto konania / kraj
Žilina / Žilina

Termín konania
05.02.2020 - 06.02.2020

Popis projektu


Tomáš Janypka / Sabina Bočková - song lines: expedícia 97/18 

slovenské premiéry:
streda 5. 2. 2020, 19.00 v Novej synagóge Žilina
štvrtok 6. 2. 2020, 19.00 v Novej synagóge Žilina


performativný akt pre dvoch a viacerých ľudí

Autorské predstavenie song lines je expedíciou do vnútorného priestoru zasiahnutého absenciou blízkej osoby, jednej prítomnosti a pamäti. Je to intuitívne hľadanie podstaty tejto skúsenosti.

V hĺbke choreografickej práce spočíva hľadanie odpovedí na otázku, ako môže takýto traumatický zážitok ovplyvniť naše telo, keď samotná strata je uložená vnútri a je navonok neviditeľná. Týmto hľadaním tak vzniká pomyselná mapa priestoru, kde vzdialenosť od danej skúsenosti v čase a bytí je navigáciou k objavovaniu, kde emócie sú návratom do stratených miest, kde slová a telá môžu byť veľmi blízko i neskutočne ďaleko.

Názov projektu pochádza z knihy Songlines od Brucea Chatwina, ktorá popisuje skúsenosti domorodého obyvateľstva v Austrálii a zaznamenáva ich mytológiu. Hovorí, že tento svet bol „vyspievaný“ ich predkami. Spev ako akt vytvorenia nového sveta spočíva v duchovnej povahe vznikajúceho diela.


Koncept: Tomáš Janypka
Autor/Performer: Sabina Bočková,Tomáš Janypka (SK/CZ)

Svetelný design, koncepcia kostýmov: Michal Hor Horáček (CZ)
Dramaturgická spolupráca: Marie Gourdain (FR)
Choreografická spolupráca: Matthew Rogers (US)
Hudobná konzultácia: Elia Moretti (IT)
Výroba kostýmov: Eva Judová

Produkcia: SKOK z.s. a ZDRUHESTRANY z.s.

Projekt vznikol v spolupráci s : Záhrada CNK, Divadlo Pôtoň, Župný dom Púchov a Podivný Barón, Bazaar Festival Praha,Studio ALTA, Stanica Žilina-Záriečie, Litomyšl ZUŠ, SE.S.TA – centrum choreografického rozvoje, Plzeň – Moving Station, Rezi.dance Komařice a Malovice Švestkový dvůr.

Poďakovanie: Dominique Boivin


Tento projekt bol podporený z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.

Názov prímateľa
SKOK!

Celkový rozpočet:
11 300,00 €

Výška podpory:
10 500,00 €