Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Kysuce 1938-1945, druhé doplnené vydanie

Krátky opis
Kysucké múzeum v Čadci vďaka podporenému projektu Fondom na podporu umenia z verejných zdrojov vydalo 2. doplnené vydanie kolektívnej monografie Kysuce 1938-1945, zachytávajúcej udalosti na Kysuciach v búrlivom období druhej svetovej vojny. Prostredníctvom zrealizovaného výskumu v domácich i zahraničných archívoch sa podarilo pôvodnú publikáciu rozšíriť o 124 strán, pričom sa čitatelia dozvedia mnohé nové informácie, ako napr. o projekte výstavby koncentračného tábora na Kysuciach.
Fotogaléria
Názov podujatia
vydanie publikácie

Miesto konania / kraj
Čadca / Čadca

Termín konania
01.02.2019 - 31.12.2019

Popis projektu

Pred krátkym časom Kysucké múzeum v Čadci vďaka podpore grantového systému Fondu na podporu umenia vydalo novú edíciu publikácie Kysuce 1938 – 1945 (prvýkrát vyšla v roku 2015). Pôvodný autorský kolektív historikov a publicistov v zložení – Pavol Matula, Miloš Jesenský, Martin Turóci, Mário Janík a Ladislav Paštrnák v druhom doplnenom vydaní publikácie vďaka systematickému výskumu výrazne rozšíril okruh poznatkov o jednom z najdôležitejších období slovenských i kysuckých dejín.  Za novými poznatkami autori zašli do civilných i vojenských archívov na Slovensku i v zahraničí, pričom najcennejšie a doposiaľ nepublikované poznatky priniesol výskum v nemeckom Bundesarchive (hlavný nemecký archív) v Berlíne. Nová publikácia sa rovnako ako prvé vydanie člení na tri kapitoly. Prvá  sa venuje obdobiu rokov 1938 – 1939, pričom hlavný dôraz kladie na udalosti spojené s okupáciou troch kysuckých obcí skalitskej doliny − Svrčinovca, Čierneho a Skalitého − Poľskom.

      Druhá kapitola dokumentuje udalosti odohrávajúce sa v období druhej svetovej vojny. V nej sa môžeme dočítať napríklad o nemeckom útoku na Poľsko, kysuckom odboji, vypuknutí a priebehu Slovenského národného povstania, významných politických návštevách  či preletoch a bombardovaní Kysúc angloamerickými letkami. Vďaka nedávnemu archívnemu výskumu sa tu čitatelia budú môcť dozvedieť napríklad i o tajnom projekte výstavby koncentračného tábora na Kysuciach, špionážnych misiách v oblasti Čadce a mnohých ďalších udalostiach.

     V záverečná tretia kapitola mapuje osudy Kysučanov, ktorí počas druhej svetovej vojny bojovali na európskych frontoch tohto konfliktu. Predkladaná publikácia okrem spomenutých prezentuje i mnohé ďalšie udalosti, ktoré autorský kolektív doplnil unikátnymi obrazovými materiálmi. Záujemcovia si publikáciu môžu zakúpiť v hlavnej budove Kysuckého múzea v Čadci za veľmi prijateľnú cenu.

 

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Názov prímateľa
Kysucké múzeum

Celkový rozpočet:
7 897,00 €

Výška podpory:
4 500,00 €