Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

DIERA DO SVETA 2019

Krátky opis
Umelkyňa Jana Zatvarnická a speleológ Pavel Herich predstavia dve odlišné perspektívy vnímania priestoru jaskyne a akú úlohu pre nich tento priestor zohráva. Zatiaľ čo pre Janu je jaskyňa miestom inšpirácie, pre Pavla je jaskyňa objektom jeho dlhoročnej fascinácie a zároveň zdroj živobytia.
Fotogaléria
Názov podujatia
JANA ZATVARNICKÁ: MIESTO ZVANÉ PRIESTOR / PREZENTÁCIA TVORBY

Miesto konania / kraj
Liptovský Mikuláš / Liptovský Mikuláš

Termín konania
04.12.2019

Popis projektu

Väčšina prác Jany Zatvarnickej je vizuálnou prezentáciou jej osobnej skúsenosti v jej umeleckej a výskumnej činnosti inšpirovanej jaskynnými maľbami, prírodou a mytológiou. „V dnešnej dobe rýchleho tempa, neustálej modernizácie a odlúčenia sa autorka vracia ku "koreňom ľudstva" (Sabine Zweil).

V jej tvorbe je dôležitý takzvaný „priamy dotyk“, čiže dôraz sa kladie najmä na spracovávanie tematiky v samotnom procese tvorby (learning by doing). Svoje skúsenosti transferuje na plátno rozličnými prístupmi k tvorbe a to použitím rôznych inštrumentov vrátane vlastného tela, vlasov až po jednoduché gestá štetcom, ktoré sa strácajú a znova vynárajú medzi vrstvami farieb.

Keďže jaskynné maľby nadobúdajú svoj význam iba v priestore jaskyne, ktorej priestor je ešte stále úplne nepreskúmaný, prizvala si autorka skúseného speleológa Pavla Hericha. Ten nám porozpráva niečo o jaskyniach a ich kultúrnej dimenzii.

FB: https://www.facebook.com/events/811620769297768/" style="color: rgb(0, 0, 0);">https://www.facebook.com/events/811620769297768/" Zatvarnická (1988, Michalovce, Slovensko). Autorka v súčasnosti pôsobí striedavo v Düsseldorfe a na Slovensku. V roku 2015 sa autorka prvýkrát zúčastnila ako dobrovoľníčka v reštaurátorskom týme archeologického projektu vo Uaxactune v Guatemale pod vedením prof. Milana Kováča. V roku 2017 sa jej naskytla možnosť stáže v mexickej Meride (Yucatán) v archelogicko –speleologickej skupine AJAU. V septembri tohto roku obsadila tretie miesto súťaže VÚB Maľba roka.

Podujatie z verejných zdrojov podporil https://www.facebook.com/events/811620769297768/" target="_blank" style="color: rgb(0, 0, 0);">Fond na podporu umenia.

Názov prímateľa
Diera do sveta

Celkový rozpočet:
64 200,00 €

Výška podpory:
53 000,00 €