Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Vzdelávanie v neprofesionálnom umení a astronómii v KOS

Krátky opis
Pozorovanie oblohy vo hvezdárni s odborným výkladom a astronomická prednáška
Fotogaléria
Názov podujatia
Vesmír všetkými zmyslami: prednáška a pozorovanie vo hvezdárni

Miesto konania / kraj
Nitra / Nitra

Termín konania
06.12.2019

Popis projektu

Dňa 6. 12. 2019 ponúkame od 16:30 do 18:30 pozorovanie oblohy s odborným výkladom Ing. Juraja Pecháča a o 18:30 prednášku Mgr. Márie Záborskej Zimné súhvezdia a ich objekty. Obaja lektori sú členovia MO SZA, Miestnej organizácie Slovenského zväzu astronómov v Nitre.

V decembri už budeme mať k dispozícii na pozorovanie z planét iba Saturn aj so svojimi prstencami a s najväčším mesiacom Titanom. Nad západným obzorom nám síce po západe Slnka bude svietiť dominantná Venuša, s jasnosťou až -3,88 mag., ale ďalekohľadom ju už asi stíhať nebudeme, kvôli jej ešte nízkej polohe nad horizontom a vysokým okolitým panelákom. Pozorovacie podmienky Venuše sa ale budú časom iba zlepšovať. Na Mesiaci si opäť prezrieme všetky najzaujímavejšie  krátery pozdĺž celého terminátora.

Ukážeme si aj všetky zaujímavé asterizmy, viditeľné ešte v tomto období : Letný trojuholník, Severný kríž a Jesenný štvoruholník, ktorý sa nazýva aj Pegasovým štvorcom a spolu s ďalšími tromi hviezdami zo súhvezdia Andromedy a jednou z Perzea tvoria na oblohe obrazec veľmi podobný zväčšenému Veľkému vozu.

Stále si môžete prísť otestovať aj ostrosť svojho zraku na dvojhviezde Mizar - Alkor, ktorá je súčasťou Veľkého voza a ten u nás nikdy nezapadá. A pomocou Veľkého voza si aj ukážeme, ako veľmi ľahko je možné nájsť Polárku, ktorá je presne na severe.

Viac informácii (a dúfame, že aj zaujímavostí) sa dozviete pri návšteve našej hvezdárne v KOS v Nitre, na Fatranskej ulici 3.

Názov prímateľa
Krajské osvetové stredisko v Nitre

Celkový rozpočet:
26 920,00 €

Výška podpory:
23 000,00 €