Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Proti prúdu

Krátky opis
Fragmenty z textov Eleny Maróthy-Šoltésovej Moje deti a Sedemdesiat rokov života. Inscenácia vznikla pri príležitosti 150. výročia vzniku prvého celonárodného ženského spolku Živena, pod záštitou jej predsedníčky Magdy Vášáryovej. -dramatizácia a dramaturgia: Zuzana Palenčíková -hudba: Martin Geišberg -réžia: Pavla Musilová -účinkujú: Daniela Dudová, Vanessa Frková, Tamara Beranová, Eva Oľhová, Dorota Palenčíková, Tereza Ťaptíková, Peter Grendár, Lucia Jašková
Fotogaléria
Názov podujatia
Proti prúdu

Miesto konania / kraj
Martin / Martin

Termín konania
01.06.2019 - 30.06.2020

Popis projektu

Pri príležitosti 150. výročia založenia najstaršieho ženského slovenského spolku Živena sa rozhodli tvorcovia naštudovať divadelnú inscenáciu, ktorú bude tvoriť mozaika autorských textov Eleny Maróthy Šoltésovej s názvom Proti prúdu. Inscenácia ponúka priestorové varianty v jednotlivých obciach Turca, čím má projekt celospoločenský charakter a je možné ho prezentovať výhľadovo aj mimo regiónu po celom Slovensku.Text inscenácie autorsky zostavila Zuzana Palenčíková v réžii Pavly Musilovej. Inscenáciu naštudoval tím profesionálnych i neprofesionálnych divadelníkov. 

Zámerom tvorcov je v sezóne 2019/2020 realizovať cca 8 repríz. A v rámci projektu sa plánuje uskutočniť cyklus soirée Neviditeľné ženy, na ktorom sa predstavia inšpiratívne ženy - vedkyne, lekárky, novinárky, spisovateľky, herečky a budú diskutovať na tému fenoménu ženy, jej hodnoty k spoločnosti a čo sa zmenilo od vzniku Živeny. 

Od novembra 2019 prebieha aj výstava fotografií s názvom Žena, ktorú je možné vidieť v priestoroch Café Camala v Martine. Výstava umocňuje aktuálnosť uvádzaného projektu.


Názov prímateľa
Turčianske kultúrne stredisko v Martine

Celkový rozpočet:
4 950,00 €

Výška podpory:
3 000,00 €