Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Pod betlehemskou hviezdou (výstava betlehemov a maľovaných salašov z Banskej Štiavnice a okolia spojená s rekonštrukciou výroby)

Krátky opis
Výstava betlehemov a maľovaných salašov na Starom zámku v Banskej Štiavnici.
Fotogaléria
Názov podujatia
Pod betlehemskou hviezdou

Miesto konania / kraj
Banská Štiavnica / Banská Štiavnica

Termín konania
05.12.2019 - 29.02.2020

Popis projektu

Vianočná výstava Pod betlehemskou hviezdou prezentuje banskoštiavnickú betlehemársku tradíciu. Vystavené sú betlehemy a maľované salaše vyrobené rukami baníkov, ktorým ich výroba pomáhala prekonávať obdobia núdze. Na výstave vidíme dva svety, oba však k Vianociam patria. Svet zahalený v slávnostnom bielom šate s vianočným stromčekom i svet haviarsky, skrytý v malej izbe začadenej petrolejom, v ktorej hľadáme unaveného baníka pohmkávajúceho si vianočné pesničky.

Sú to kulisy dvoch príbehov. Príbehu narodenia Ježiša, ktorý všetci poznáme. Je súčasťou nášho najobľúbenejšieho sviatku, sviatku Vianoc. Prežil stáročia a tešíme sa naň každý rok. Je pre nás posolstvom nádeje a dnes aj darčekov, zážitkov či plného stola.

Druhý príbeh už taký známy nie je. Odohráva sa v čase hospodárskej krízy, keď baníci trú biedu a žijú z ruky do úst. Keď ich prepadá hlad a choroby. Keď nejedny Vianoce sedia okolo poloprázdneho stola a deti pod stromčekom nehľadajú darčeky.

Výber optiky vnímania príbehu Pod betlehemskou hviezdou je na každom z nás. Niektorí vidíme posolstvo narodenia iba ako radostný príbeh plný nádeje. Iní ho vnímame na pozadí všedného života, ktorého kontexty môžu byť aj o bolesti, ľudských slabostiach a prehrách. Tak ako na Jeremi šachte v roku 1907. Tak ako aj dnes.

Výstavný projekt o. z. Iniciatíva za živé mesto v spolupráci so Slovenským banským múzeom autorsky pripravila Mgr. Zuzana Denková, PhD. v spolupráci s Ing. arch. Marcelom Mészárosom a MgA. Ing. arch. Petrou Mészáros. Technická realizácia výstavy bola v rukách Ivana Chladného a Mariána Soligu, inštalačné práce realizovali Ingrid Valachová, Alžbeta Rumanová a Zuzana Feherpatakyová.

Vernisáž sa uskutoční v Starom zámku v Banskej Štiavnici 5. decembra 2019 o 16. hodine a výstava bude verejnosti prístupná do 29. februára 2020. 


Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Výstava otvorená v čase otváracích hodín Starého zámku, cez vianočné sviatky v nasledovné dni: od 5.12. do 22.12. - streda až nedeľa od 8.00 do 16.00; 27.12 až 29.12 a 2.1. až 6. 1. od 8.00 do 16.00 a od 8.1. do 29.2. - streda až nedeľa od 8.00 do 16.00. 

Názov prímateľa
Iniciatíva za živé mesto

Celkový rozpočet:
3 422,00 €

Výška podpory:
3 000,00 €