Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Život ľudu detvianskýho

Krátky opis
Občianske združenie Society for Human Studies, v spolupráci s Fondom na podporu umenia a s podporou ďalších partnerov, vydáva knihu Život ľudu detvianskýho, s podtitulom Historicko-demografická a kultúrna sonda do každodenného života na Podpoľaní v dlhom 19. storočí. Jej autorom je historik Mgr. Ján Golian, PhD. Verejná prezentácia publikácie sa uskutoční 5. 12. 2019 o 16:30 hod. v priestoroch Podpolianskeho múzea v Detve.
Fotogaléria
Názov podujatia
Prezentácia pubikácie ŽIvot ľudu detvianskýho

Miesto konania / kraj
Detva / Detva

Termín konania
05.12.2019

Popis projektu

Občianske združenie Society for Human Studies, v spolupráci s Fondom na podporu umenia a s podporou ďalších partnerov, vydáva knihu Život ľudu detvianskýho, s podtitulom Historicko-demografická a kultúrna sonda do každodenného života na Podpoľaní v dlhom 19. storočí. Jej autorom je historik Mgr. Ján Golian, PhD. Verejná prezentácia publikácie sa uskutoční 28. 11. 2019 o 17:30 hod. v priestoroch Podpolianskeho múzea v Detve.


Publikácia je unikátnou sondou do každodenného života ľudí žijúcich na Podpoľaní v 19. storočí. V knihe sa čitateľ dozvie nielen to, že Detva s okolitými lazmi bola siedmym najväčším sídlom na dnešnom území Slovenska, ale aké okolnosti vplývali na rodinný život v skúmanej dobe. Na prezentácii sa bude hovoriť aj o tom, čo v praxi znamenal laznícky spôsob života a vzdialenosť samôt od centra regiónu, lekárskej pomoci či kňazskej služby. Aké epidémie navštívili Podpoľanie, alebo koľko z narodených detí sa dožilo dospelosti. Reč bude aj o tom, že Detvania sa vďaka A. Sládkovičovi svojím výzorom a charakterom stali v romantickej literatúre ideálnym symbolom Slováka, ale na začiatku 20. storočia sa ich pozitívne hodnotenie zmenilo a boli opisovaní ako „mrcha ľudia“.


Kniha, okrem množstva nových poznatkov spracovaných do podoby pútavého a zaujímavého textu, prináša desiatky dobových fotografií, farebných máp a ukážok maliarskej tvorby umelcov, ktorí pred vyše sto rokmi región navštevovali.


Odbornú kvalitu publikácie a jej význam pre vedeckú aj laickú verejnosť ocenili aj recenzenti knihy, Prof. PhDr. Peter Švorc, CSc. z Prešovskej univerzity, Doc. Peter Šoltés, PhD. zo Slovenskej akadémie vied a Mgr. Radek Lipovski, Ph.D. z Ostravskej univerzity.

Názov prímateľa
Society for Human Studies

Celkový rozpočet:
5 000,00 €

Výška podpory:
4 000,00 €