Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

ZLATÁ PODKOVA, ZLATÉ PERO, ZLATÝ VLAS

Krátky opis
XVI. ročník regionálnej a XIV. ročník celoslovenskej súťaže v prednese slovenskej rozprávky Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas
Fotogaléria
Názov podujatia
Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas

Miesto konania / kraj
Drienčany / Rimavská Sobota

Termín konania
23.10.2019 - 24.10.2019

Popis projektu

Dedinka Drienčany na chvíľku opäť ožila aj tento rok slovenskými rozprávkami. V dňoch 23. a 24. októbra 2019 sa tam konal už XVI. ročník regionálnej a XIV. ročník celoslovenskej súťaže v prednese slovenskej rozprávky Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas. Súčasťou obidvoch dní bola aj spomienka venovaná spisovateľovi Jonatanovi Dobroslavovi Čipkovi, ktorého 200-té výročie narodenia si tento rok pripomíname, a ktorý podobne ako Pavol Dobšinský žil a pôsobil ako farár v obci Drienčany. Po ukončení spomienkového pásma, súťaž oficiálne otvorili starosta obce Drienčany Peter Švoňava a riaditeľka Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote Darina Kišáková. Regionálneho kola sa zúčastnilo 31 súťažiacich z okresov Rimavská Sobota a Revúca. Súťažili v troch kategóriách, pričom výsledky regionálneho kola sú nasledovné:

I. kategória

1.miesto:         Natália ĽUPTÁKOVÁ  

2.miesto:         Gréta KROKAVCOVÁ

3.miesto:         Matej LAŠŠÁK

II. kategória

1.miesto:         Filip KÁNTOR 

2.miesto:         Miroslav ZÁVACKÝ

3.miesto:         Sara ŽABKOVÁ

                        Matej PSOTKA

III. kategória

1.miesto:         Vratko MANČUŠKA

2.miesto:         Adam GOMBALA

3.miesto:         Andrej FODOR

                        Miriam LÁSKOVÁ

Všetci umiestnení automaticky postúpili do celoslovenského kola, ktorého sa zúčastnilo 30 recitátorov z rôznych kútov Slovenska od Dunajskej Stredy až po Košice. Súťažiacich počas obidvoch dní hodnotila odborná porota v zložení: v 1. kategórii bola predsedkyňou poroty Ivana Kivaderová a členkami Drahomíra Plichtová a Ingrid Šulková, v 2. kategórii predsedkyňou bola Gabriela Tomajková, členmi Tatiana Kršková a Juraj Genčanský a v 3. kategórii bola predsedkyňou poroty Katarína Kovačechová s členkami Nadeždou Garayovou, Eliškou Sadílekovou a Milanou Jutkovou. A tu sú výsledky celoslovenského kola:

I. kategória

1.miesto:         Emma KASÁŠOVÁ

2.miesto:         Veronika GBÚRIKOVÁ

3.miesto:         Natália ĽUPTÁKOVÁ

II.kategória

1.miesto:         Filip KÁNTOR

2.miesto:         Klára JURÁŠOVÁ

3.miesto:         Tomáš FEHÉRPATAKY

III. kategória

1.miesto:         Dávid POLAN

2.miesto:         Pavlína PRASKAČOVÁ

3.miesto:         Vratko MANČUŠKA

Pre účastníkov celoslovenskej súťaže bola pripravená aj beseda so známou slovenskou spisovateľkou Petrou Nagyovou Džerengovou, ktorá bola príjemným spestrením celého dňa. Súčasťou obidvoch dní bola výstava slovenského ilustrátora Miroslava Regitka, prezentácia obce a Pamätnej fary P. E. Dobšinského a krásne rozprávkové princezné, ktoré spestrili obidva rozprávkové dni a účastníci mali aspoň na chvíľku pocit, že sú ako v rozprávke.

Všetkým výhercom ešte raz srdečne  blahoželáme a zároveň ďakujeme všetkým účastníkom regionálnej a celoslovenskej súťaže. Veríme, že všetci odchádzali s dobrým pocitom. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie v tejto krásnej dedinke.

Regionálnu a celoslovenskú súťaž v prednese slovenskej rozprávky organizovalo Gemersko-malohontské osvetové stredisko z Rimavskej Soboty v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja v spolupráci s Obcou Drienčany, ECAV Drienčany a Maticou Slovenskou. Projekt finančne podporil Fond na podporu umenia.

Názov prímateľa
Gemersko - malohontské osvetové stredisko

Celkový rozpočet:
2 650,00 €

Výška podpory:
2 500,00 €