Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Čo sa tam ***** stalo? /What the ***** happened there?!

Krátky opis
Kolektívna výstava predstaví generáciu vizuálnych umelcov /výtvarníkov, dizajnérov, pedagógov/, ktorých spája svojský fenomén – ako absolventi umeleckého vzdelania základného typu na danej škole v Levoči v období posledných 15 rokov vo výraznom počte pokračovali v štúdiách na odborných vysokých školách v širokom spektre odborovej orientácie a ako profesionálni výtvarníci sa stali súčasťou domácej i zahraničnej výtvarnej scény.
Fotogaléria
Názov podujatia
Čo sa tam ***** stalo? /What the ***** happened there?!

Miesto konania / kraj
Spišský Hrhov / Levoča

Termín konania
08.01.2018 - 31.03.2018

Popis projektu

Kolektívna výstava predstaví generáciu vizuálnych umelcov /výtvarníkov, dizajnérov, pedagógov/, ktorých spája svojský fenomén – ako absolventi umeleckého vzdelania základného typu na danej škole v Levoči v období posledných 15 rokov vo výraznom počte pokračovali v štúdiách na odborných vysokých školách v širokom spektre odborovej orientácie a ako profesionálni výtvarníci sa stali súčasťou domácej i zahraničnej výtvarnej scény. Naznačuje to špecifický jav kreatívneho zázemia danej inštitúcie v konkrétnom čase pre dané mesto. Tento fenomén ako stratégiu urban-mappingu lokálneho kontextu a inštitucionálnej kritiky tematizuje výstava – jednotliví autori individuálne aj kolektívne pracujú s tematiku skúsenosti, pamäťovej stopy miesta, rekontextualizujú existujúce vzťahy a kolaboráciu, medzigeneračnú spoluprácu.

V rámci teórie altermoderny pracujú oslovení autori s jednotnou témou namiesto individuálneho programu – cez optiku osobnej estetiky kriticky zhodnocujú potrebu pamäte ako budovania individuality bez nostalgických či revizionistických podtextov. Spojením s pôvodnými pedagógmi ako rovnocennými partnermi zároveň polemizujú s existujúcim edukačným procesom, ktorý stále pracuje s postupmi romantizmu, kde pojmy autorstva sú v prísnej viazanosti vnímania majstra a učňa. Práve táto skupina tieto skutočnosti stiera – nadväzuje na stále aktívnu spoluprácu z predošlých rokov. Výstava je súčasťou dramaturgického konceptu EQO 2017/2018, zameraného na prieskum aktuálneho stavu lokálneho umenia – pracuje s filozofiou provincionalizmu (P. Bláha) cez poukazovanie na kvality autentických tvorcov z lokálu pochádzajúcich či stále prítomných – cieľom je zhrnúť a kategorizovať živú skutočnosť. Predpokladané výstupy sú výhradne na autorskom výbere, požaduje sa len autorsky pracovať so zadanou témou popretia – každý autor sa prezentuje v médiu svojho vzdelania (diela maľby, grafiky, dizajnu, fotografie vytvorené pre daný priestor). Výstava je zakončením autorskej výskumnej štúdie, ktorá skúma fenomén generačného nárastu zastúpenia profesionálnych výtvarníkov v Levoči a jej spádovej oblasti po desaťročiach ich neprítomnosti. Vizuálni umelci – absolventi vysokých umeleckých škôl na Slovensku (VŠVU, AKU BB, FUTU KE, STU) so zameraním na voľné výtvarné umenie, architektúru a dizajn, pôvodom z Levoče a jej okolia – momentálne tu pôsobiaci, sú predmetom publikácie, ktorá je zároveň rozšíreným katalógom výstavy. Štúdia ako stratégia urban - mappingu vytvára mapu, ktorá pokrýva ich pôsobnosť na danom mieste v konkrétnom (súčasnom) čase. Slúži na zaznamenanie profesie, ktoré, aj vplyvom zanedbávania v normalizačnom a transformačnom období 90. rokoch, doteraz zo strany lokálnej výtvarnej teórie neprebehlo. Katalóg preto okrem predmetnej výstavy doplní textová a obrazová dokumentácia z výtvarných akcií, ktoré túto skutočnosť postupne dokumentovali (príl.2).

Názov prímateľa
SARAHS SK, N.O.

Celkový rozpočet:
2 115,00 €

Výška podpory:
2 000,00 €