Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Vzdelávanie v neprofesionálnom umení a astronómii v KOS

Krátky opis
Večerné pozorovanie objektov na oblohe a prednáška o svetových múzeách kozmonautiky pre neorganizovanú verejnosť.
Fotogaléria
Názov podujatia
Vesmír všetkými zmyslami: prednáška a pozorovanie vo hvezdárni

Miesto konania / kraj
Nitra / Nitra

Termín konania
08.11.2019

Popis projektu

V piatok 8.11. KOS v Nitre ponúka všetkým nadšencom astronómie od 17.00 do 19.00 pozorovanie oblohy a objektov na nej pod vedením Ing. Juraja Pecháča a prednášku o svetových múzeách kozmonautiky s lektorom Mgr. Petrom Poliakom. V novembri už síce v kupole hvezdárne KOS nemáme v pláne pozorovanie Jupitera, nakoľko v termíne nášho pozorovania zapadá už o 18:25 hod., ale ak by nám ešte okolité paneláky na obzore nezavadzali a bolo by nad západným obzorom pekne, skúsili by sme ho pozrieť, pretože by sme mali šancu vidieť jeho Veľkú červenú škvrnu.  Ale určite si ešte budeme môcť vychutnať Saturn aj so svojimi prstencami a s najväčším mesiacom Titanom. Na Mesiaci si opäť prezrieme všetky najzaujímavejšie krátery pozdĺž celého terminátora, ale keďže budeme mať priaznivý vek Mesiaca (fázu) na pozretie si veľmi pekných útvarov, ako sú Dúhový záliv (Sinus Iridium) a kráter Gassendi, ktorý vyzerá ako prsteň s drahokamom, tak ich určite nevynecháme. Ukážeme si aj všetky zaujímavé asterizmy, viditeľné ešte v tomto období : Letný trojuholník, Severný kríž a Jesenný štvoruholník, ktorý sa nazýva aj Pegasovým štvorcom a spolu s ďalšími tromi hviezdami zo súhvezdia Andromedy a jednou z Perzea tvoria na oblohe obrazec veľmi podobný zväčšenému Veľkému vozu. Stále si môžete prísť otestovať aj ostrosť svojho zraku na dvojhviezde Mizar - Alkor, ktorá je súčasťou Veľkého voza a ten u nás nikdy nezapadá. A pomocou Veľkého voza si aj ukážeme, ako veľmi ľahko je možné nájsť Polárku, ktorá je presne na severe.

Viac informácii (a dúfame, že aj zaujímavostí) sa dozviete pri návšteve našej hvezdárne.

Názov prímateľa
Krajské osvetové stredisko v Nitre

Celkový rozpočet:
26 920,00 €

Výška podpory:
23 000,00 €