Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
Riegeleho atelier volume I (Gábor,Havrila ,Kubinský)

Viete, kto bol Alojz Rigele? Mnohí Bratislavčania sa s týmto menom v živote nestretli, napriek tomu, že denne prechádzajú okolo jeho sôch. Rigele bol a dodnes je súčasťou genia loci Bratislavy – jej fasád, kostolov, fontán, parkov, pamätníkov a cintorínov.
Rigeleho ateliér sa akoby zázrakom zachoval na zastrčenom dvore v tesnom susedstve rušnej Štefánikovej ulice. Je to vlastne len niekoľko chatrných búd z dreva a zo skla, ktoré mali byť prechodným miestom pre jeho prácu – no ako to už v živote chodí, z dočasných riešení sa často stávajú trvalé. Ateliér je síce už niekoľko rokov evidovaný ako pamätihodnosť mesta, no dodnes ostáva skrytý pred zrakom verejnosti.
Projekt Rigeleho otvorený ateliér, ktorého iniciátorom je Bohuš Kubinský, chce túto situáciu zmeniť. Jeho cieľom je upriamiť pozornosť na zabudnutý pamätník starého Prešporka a na umelca, ktorý spoluvytváral tvár mesta v prvých dekádach 20. storočia. A ako inak vzdať hold mimoriadne činorodému sochárovi než prácou?
Umelci z troch generácií, povahou multimediálni – vzdelaním sochári, sa rozhodli využiť Rigeleho ateliér na prácu s kameňom. Každý tu predstaví svoj pohľad na tradičný materiál v tak trochu netradičnom priestore a čase. Počas tohto obdobia ich budete môcť navštíviť a sledovať ich tvorbu v priamom prenose.
Od 17. októbra bude ateliér po takmer tridsiatich rokoch opäť sprístupnený verejnosti. Počas otváracieho večera si budete môcť pozrieť rozrobené diela, výstavu, pozhovárať sa s autormi, objaviť zákutia tohto čarovného miesta a zažiť premietanie filmu Vladimíra Havrillu priamo na dvore, na ktorom sa pred sto rokmi kresali sochy. Počas októbra sa uskutoční Prechádzka Rigeleho Bratislavou, ktorou bude sprevádzať Zsolt Lehel, autor knihy o živote a tvorbe Alojza Rigeleho. Termín upresníme.
Otvorenie Rigeleho ateliéru má byť aj otvorením diskusie, čo ďalej s týmto unikátnym priestorom. Inde vo svete by už dávno slúžil na kultúrne účely... Náš vzťah k minulosti sa často prejavuje v našom vzťahu k prítomnosti, ale aj budúcnosti mesta.
Bohuš Kubinský
Celkový rozpočet:
7 450,00 €
Výška podpory:
7 000,00 €