Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Kultúru a vedu do regiónu!

Krátky opis
Program bude prebiehať v štyroch miestnostiach súbežne v košickej Tabačke Kulturfabrik, ktorá je vyhľadávanou inštitúciou zástancami modernej alternatívnej kultúry. Pevne veríme, že práve do takého priestoru patrí aj folklór. Našim cieľom je ukázať, že folklór je živá záležitosť. Tradičnou ľudovou kultúrou žije množstvo mladých ľudí aj v dnešnej modernej dobe, ktorí neustále nachádzajú inšpiráciu v tancoch, speve a hudbe našich predkov.
Fotogaléria
Názov podujatia
šicKE-košicKE (Stretnutie priateľov folklóru)

Miesto konania / kraj
Košice / Košice I,Košice II,Košice III,Košice IV

Termín konania
11.10.2019

Popis projektu

Vo Veľkej sále budú prebiehať školy ľudového tanca pod vedením skúsených lektorov. Začnú Peter Vajda s manželkou Kristínou Vajdovou čardášmi zo Zemplína. Martin Topoľovský so sestrou Ivanou nás naučia „slaďák“ našich starých rodičov – Margecansku krutu. Potom nasledujú živelné ženské rozkazovačky z Očovej po vedením skvelej Lindy Luptákovej. Školy tanca vo Veľkej sále uzatvárajú párové tance z Raslavíc v podaní Mareka Sabola a Júlii Leškaničovej.

V menšej sále zvanej BlackBox budú prebiehať komornejšie aktivity. Mária Hlaváčová naučí ako sa správne spievajú piesne z gemerskej obce Rejdová. Potom nasleduje odborná prednáška pani Zuzany Beňuškovej z Katedry etnológie a folkloristiky Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína filozofa v Nitre. Ženy vystriedajú chlapi – Peter Kováč zo Spišského múzea v Levoči nám porozpráva o tradičnom ovčiarstve a živote bačov. Poslednou aktivitou v BlackBoxe bude vyučovanie čisto mužských tancov hajduk a olafska z Hornej Torysy, lektormi budú bratia Marek a Robo Sabolovci. Do tanca celý čas budú hrať muzikanti z ľudovej hudby Železiar.

V Kine Tabačka sa budú premietať dokumentárne filmy s tematikou tradičnej ľudovej kultúry po úvodnom slove pani Zuzany Beňuškovej.

V Bistre Tabačka si každý bude môcť vytvoriť niečo pekne pomocou lektorov a lektoriek tvorivých dielní. Konkrétne plstenie s Dorotou Erdélyi, výroba šperkov s Bettinou Baloghovou, a výroba sviečok z včelieho vosku s Mimi farmou z Opátky.

Popoludnie nabité spevom a hlavne tancom zavŕši o 20:00 koncert vo Veľkej sále. Tešiť sa môžete na Muziku Milana Rendoša a Folklórnu skupinu Škvarkare v spoločnom programe s názvom Piśmički i śpevanki, v ktorom spoločne sa pokúsime o objavenie hudobného folklóru v regióne Abov.

Vstup na celé podujatie je voľný. Srdečne pozývame naozaj každého!

Názov prímateľa
Centrum kultúry Košického kraja

Celkový rozpočet:
17 370,00 €

Výška podpory:
16 000,00 €