Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Con spirito 2019 - 39. ročník Hudobnej jari a Hudobnej jesene v Rimavskej Sobote

Krátky opis
Hudobná jar a jeseň je cyklickým podujatím, ktoré si v našom meste udržiava svoju tradíciu od roku 1980. Cieľom projektu je udržať kontinuitu koncertného života v meste, prezentácia pôvodnej a svetovej hudobnej tvorby nekomerčného charakteru a výchova náročnejšieho diváka. Za posledných päť rokov v rámci tohto podujatia MsKS usporiadalo 41koncertovPri MsKS funguje Kruh priateľov vážnej hudby (má 52 členov z troch okresov: RA, LC, RS).
Fotogaléria
Názov podujatia
Matej Arendárik - klavírny recitál

Miesto konania / kraj
Rimavská Sobota / Rimavská Sobota

Termín konania
22.10.2019

Popis projektu

Matej Arendárik - je jeden z najvýraznejších talentov mladej generácie slovenských klaviristov. Hrať začal na ZUŠ- Banská Bystrica pod vedením Evy Beňovej-Tatárovej, v štúdiu pokračoval na Konzervatóriu v Žiline v triede Dariny Švárnej a AMU v Prahe, v triede Mariána Lapšanského. Je absolútnym víťazom Súťaže študentov slovenských konzervatórií a laureátom medzinárodných súťaží - Pražské Jaro, European Union Piano Competition, Medzinárodní soutěž Leoše Janáčka, Medzinárodná súťaž J.N.Hummela, Concorso Internazionale Pianistico „Giuliano Pecar“ Gorizia, Concorso intenazionale di esecuzione pianistica v talianskej Agropoli. Svoje interpretačné umenie zdokonaľoval ako aktívny účastník medzinárodných  kurzov pod vedením osobností ako Mikhail Voskresensky, Piotr Paleczny, Boris Berman, Karl Heinz Kammerling, Jan Vijn, Eugen Indjic, Marián Lapšanský, Diane Andersen, Peter Eicher, Eugene Pridonoff a iní. Ako sólista debutoval v roku 1998 Chopinovym koncertom e mol v sále Reduta Slovenskej filharmónie. Odvtedy vystúpil v mnohých prestížnych sálach (Concertgebough Amsterdam, Stadthalle Bayreuth, Diligentia Haag Forbidden City Concert Hall Peking, Southbank Centre London, Palacio de Congresos  Zaragoza, Rudolfinum a Smetanova sieň Praha, Besední dům Brno) a na významných hudobných festivaloch (Beethovenfest Saint Ettiene, Pražské Jaro, New Masters on Tour Holandsko, World of Jewish Music London, Stredoeurópsky festival koncertného umenia Žilina, Afyon Classical Music Festival Turecko, Svatováclavský hudební festival). Matej Arendárik spolupracuje s poprednými slovenskými a českými orchestrami ako Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu,  Symfonický orchester Českého rozhlasu, Plzeňská filharmonie, Státní filhharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava ,Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, pod vedením dirigentov ako Andres Orozco Estrada, Jose Ferreira Lobo, László Kovács, Leoš Svárovský, Petr Vronský, Oliver Dohnányi, Rastislav Štúr, Theodore Kuchar, Mario Košík, Petr Altrichter. Ako komorný hráč spolupracoval s mnohými interpretmi a s Talichovym kvartetom, Suchoňovym quintetom. Vytvoril nahrávky pre Slovenský a Český rozhlas, spolupracuje so Slovenskou a Českou televíziou. Jeho profilové CD (Zeljenka, Suchoň, Janáček, Brahms, Liszt) vydalo vydavateľstvo Diskant.

Na koncerte v rámci festivalu Bratislavské hudobné slávnosti v roku 2014 sa prezentoval dielami Ilju Zeljenku, Karola Szymanowského, Sergeja Prokofieva a Modesta Petroviča Musorgského. V súčasnosti pravidelne účinkuje na Slovensku na samostatných koncertných vystúpeniach, ale aj ako komorný hráč. Na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici pôsobí ako korepetítor.


PROGRAM

E. Suchoň: Malá suita s passacagliou (Prelúdium, Arietta, Scherzo, Passacaglie, Reminiscencia)

J. Cikker: Tatranské potoky (Potok a vánok, Čo mi potok rozprával,  Potok a búrka)

M.P. Mussorgskij: Obrázky z výstavy  (Promenáda B-dur, Škriatok, Promenáda As-dur, Starý hrad, Promenáda H-dur, Hrajúce sa deti, Bydlo, Balet nevyliahnutých kuriatok, Samuel Goldenberg a Shmuyle, Promenáda B-dur, Trh v Limoges, Katakomby, Baba-Yaga, alebo Domček na stračej nôžke, Veľká brána Kyjevská)  




 






Názov prímateľa
Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota

Celkový rozpočet:
4 700,00 €

Výška podpory:
4 000,00 €