Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

4-3-2-1... / Cyklus besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi

Krátky opis
Cyklus prebieha v Nitrianskej galérii od roku 2006 a nadväzuje na predošlú bohatú činnosť v oblasti šírenia a propagácie slovenskej literatúry. Moderátorom a spolutvorcom dramaturgie je od začiatku cyklu Dado Nagy. Projekt sa primárne zameriava na súčasnú literatúru a prezentáciu autorov, ktorí si získali pozornosť odbornej verejnosti ako ocenení alebo nominovaní na ceny v prestížnych literárnych súťažiach. Súčasťou besied je okrem moderovanej diskusie so spisovateľom aj autorské čítanie textov.
Fotogaléria
Názov podujatia
4-3-2-1... / Cyklus besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi

Miesto konania / kraj
Nitra / Nitra

Termín konania
04.10.2017 - 13.12.2017

Popis projektu

Program literárnych besied v roku 2017:

4. október 2017 o 18.00 hod.

PIŠTA VANDAL

Štefan Chrappa, vystupujúci aj pod pseudonymom Pišta Vandal, je slovenský spisovateľ, metalista a redaktor kresťanského vysielania. Hrá na gitaru a spieva v metalových kapelách Čad a Vandali, s ktorými vydal viac albumov. Trikrát získali ocenenie Radiohead Awards v rámci kategórie Hard and Heavy. Je autorom niekoľkých zbierok básní, fejtónov, poviedok, detských knižiek, cestopisu i dvoch románov. Svoje knihy vydáva vo vlastnom vydavateľstve Limerick, v rámci ktorého mu vyšla aj kniha rozhovorov s Antonom Srholcom.


12. október 2017 o 18.00 hod.

JURAJ ŠEBESTA

je slovenský spisovateľ, prekladateľ, teatrológ a riaditeľ mestskej knižnice v Bratislave. Venuje sa divadelnej a kultúrnej publicistike, prekladom hier z angličtiny, ako aj vlastnej literárnej tvorbe. Jeho román Keď sa pes smeje získal viaceré významné ocenenia: Cena Stana Radiča – Objav roka; Medzinárodný festival humoru a satiry, Kremnické gagy; Najlepšia kniha pre deti a mládež, Bibiana; finalista súťaže Anasoft litera atď. Zostavil výbery z tvorby amerických dramatikov S. Sheparda a D. Mameta, ako aj sériu slovenských hier preložených do angličtiny Contemporary Slovak Drama 1 ‒ 5. 


2. november 2017 o 18.00 hod.

EVA LUKA, 

vlastným menom Eva Lukáčová, vyštudovala prekladateľstvo a tlmočníctvo – angličtina a japončina na Univerzite Komenského v Bratislave. Doktorát získala na prestížnej univerzite v japonskej Osake. V Japonsku strávila osem rokov, rok žila v Austrálii, štyri roky v Španielsku. Vydala tri zbierky básní – Divosestra, Diabloň a Havranjel. Za svoju poéziu, ktorá sa prekladá do mnohých svetových jazykov, získala viacero literárnych ocenení: Cena Rubato za poéziu, Prémia Ivana Krasku, Cena Maše Haľamovej. Okrem vlastnej tvorby sa venuje tlmočeniu a prekladaniu z japončiny a angličtiny.


15. november 2017 o 18.00 hod.

LACO KERATA

pôsobí ako divadelný a rozhlasový režisér, herec, scenárista, prekladateľ a spisovateľ. Na Divadelnej fakulte VŠMU vyštudoval divadelnú réžiu. Spoluzakladal divadelný súbor Stoka, kde dodnes pracuje ako herec, režisér a autor hier s prvkami absurdného divadla. Venuje sa tvorbe poézie, po slovensky a po anglicky písané básne publikoval doma i 

v americkom magazíne Five Fingers Review. Výber z jeho rozhlasovej dramatickej tvorby vyšiel knižne pod názvom Rádiové hry. V roku 2017 mala v nitrianskom divadle premiéru jeho hra Dobro, ktorá sa dostala aj do výberu festivalu Nová dráma.


29. november 2017 o 18.00 hod.

DENISA FULMEKOVÁ

vyštudovala žurnalistiku na FiF UK v Bratislave a venuje sa publicistike a literárnej tvorbe. Pracovala ako redaktorka v niekoľkých literárnych a kultúrno-spoločenských časopisoch. Debutovala pod pseudonymom Mina Murrayová zbierkou poviedok Tak čo teda? Spolu s Petrom Macsovszkým napísala Klebetromán. Jej posledný román Konvália sa stal bestsellerom. Ide o príbeh františkánskeho mnícha a spisovateľa Rudolfa Dilonga, ktorý mal za druhej svetovej vojny dieťa so Židovkou. Tým dieťaťom bola Fulmekovej mama Dagmar. Kniha sa ocitla medzi finalistami Anasoft litera 2017.


13. december 2017 o 18.00 hod.

JANKO IŠA

je autorom akčných, hororových a sci-fi príbehov. V roku 2016 mu vyšiel jeho prvý samostatný román Temnota z Pressburgu, o ktorom sa vyjadril známy autor fantasy Juraj Červenák: „Na slovenský knižný trh zamorený motivačnými banalitami, polodementnými vzťahovkami a zúfalo nefungujúcimi pokusmi o hlbokomyseľné generačné výpovede prichádza ďalšia ostrá, chlapská žánrovka od zaslúženého víťaza Martinus Ceny Fantázie.“ Išova poviedka Kladivák získala okrem Ceny Fantázie aj Cenu Béla za najlepšiu hororovú poviedku (rovnako ako aj poviedka Medzi regálmi).


Vstup voľný.


Názov prímateľa
Nitrianska galéria

Celkový rozpočet:
1 579,00 €

Výška podpory:
1 500,00 €