Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Ako na umenie...2 (príroda a krajina)

Krátky opis
Edukačno-prezentačná výstava pod názvom Ako na umenie...2 (príroda a krajina)
Fotogaléria
Názov podujatia
Ako na umenie...2 (príroda a krajina)

Miesto konania / kraj
Banská Bystrica / Banská Bystrica

Termín konania
01.10.2019 - 22.03.2020

Popis projektu

Zem. Modrá planéta. Jedinečné a doposiaľ nenahraditeľné miesto pre život. Pokojná a neskrotná zároveň. Prírodné entity, ako baktérie, huby, rastliny, živočíchy, minerály, tvoriace prírodné spoločenstvá a dotvárajúce scenériu lesov, polí, lúk, hôr a vôd sú jej neoddeliteľnou súčasťou. Pre človeka je príroda a krajina nielen miestom existencie, ale i priestorom na vnútornú meditáciu a hľadanie vlastnej identity. Stotožňujeme sa s prírodným životným kolobehom vzniku, dozrievania, zániku a znovuzrodenia. Čiary života, jemné žilky a cievy na našich rukách pozorujeme i na listoch rastlín. Naše emócie prisudzujeme zase prírodným živlom. Príroda je nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie. A paradoxne, človek svojou nezmyselnou túžbou po osobnom komforte či ľahostajnosťou voči nej narúša jej prirodzenú rovnováhu. Je vôbec homo sapiens v dobe rastúceho technického pokroku a závislosti na umelej inteligencii schopný žiť v súlade s prírodou, rešpektovať ju a chrániť? Práve počas roka 2019 si na Slovensku pripomíname 100 rokov Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR).

Edukačno-prezentačná výstava pod názvom Ako na umenie…2 (príroda a krajina) prezentovaná v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici pracuje práve s témou prírody a krajiny, zasadenej do rôznych tematických kontextov. Výstava z hľadiska kurátorského výberu predstavuje približne 60 diel od približne 40 autorov. Ide o staršie i novšie akvizície z oblasti maľby, kresby, grafiky a fotografie, ktoré sú súčasťou rozsiahleho galerijného zbierkového fondu. Zbierkový fond Stredoslovenskej galérie, ktorý aktuálne disponuje takmer 14 000 zbierkovými predmetmi, umožnil bohatý výber diel autorov pôsobiacich od konca 19. storočia až po súčasnosť. Ide prevažne o umelcov nielen s regionálnym, ale i celoslovenským významom. V rámci odbornej prípravy výstavy prešlo reštaurátorským zásahom celkovo 19 diel od 18 autorov.

Výstava pracuje s umením ako nástrojom vzdelávania. Nájsť vhodné metódy a formy práce s náročným súčasným divákom je jednou z aktuálnych výziev pre galérie. „Galérie dneška“ sú už nielen zbierkotvorné inštitúcie, inštitúcie slúžiace na prezentáciu umenia, ale čoraz častejšie a významnejšie ako doposiaľ zastávajú funkciu vzdelávaciu.

Edukatívna výstava Ako na umenie…2 (krajina a príroda) je pokračovaním série tzv. edukatívnych výstav realizovaných oddelením galerijnej pedagogiky na pôde Stredoslovenskej galérie, ktoré boli ocenené Cenou Rady galérií SR Biela kocka – 2. miesto za vzdelávacie projekty Od bodu k pamäťovej stope (2017/2018) a Ako na umenie… (2018/2019).

Počas trvania výstavy budú zrealizované rôzne sprievodné akcie: komentovaná prehliadka, workshopy, prezentácie zamerané na predstavenie tvorby umelcov venujúcich sa téme krajiny, až po premietanie filmov a diskusných prednášok orientovaných na oblasť spoznávania a ochrany prírody.

 

 Martina Martincová

 

///////

Zastúpení autori: P. Bartoš, M. A. Bazovský, M. Benka, L. Čemický, A. Čierny, Ľ. Fulla, M. Galanda, E. Gwerk, A. Hlaváček, I. Hudcovič, M. Kern, Z. Palugyay, R. Sikora, M. Švabinský, D. Tóth a iní.

Miesto konania: Bethlenov dom (1. poschodie), Dolná 8, Banská Bystrica

Vernisáž výstavy: 1. október 2019 o 17.00 hod. (utorok)

Termín výstavy: 2. október 2019 – 22. marec 2020

Koncepcia projektu a kurátor výstavy: Martina Martincová

Odborná spolupráca: Renáta Pondelíková

Reštaurátorská spolupráca: Miroslav Slúka, Peter Ližbetin

Grafický vizuál: Patrik Ševčík

Koncepcia architektonického riešenia výstavy a realizácia: Norbert Nečada

Výroba zvukového nosiča: Jozef Klimko

Preklad: Zuzana Szabóová

Pozývame!

Výstavu a sprievodné aktivity z verejných zdrojov podporil https://www.fpu.sk/sk/" style="color: rgb(240, 78, 35); touch-action: manipulation;">Fond na podporu umenia,https://www.fpu.sk/sk/" style="color: rgb(240, 78, 35); touch-action: manipulation;"> Banskobystrický samosprávny kraj a https://www.fpu.sk/sk/" style="color: rgb(240, 78, 35); touch-action: manipulation;">Mesto Banská Bystrica.

Za podporu ďakujeme reštaurácii  firmám https://www.fpu.sk/sk/" style="color: rgb(240, 78, 35); touch-action: manipulation;">Alfa Bio, s. r. o., a https://www.fpu.sk/sk/" style="color: rgb(240, 78, 35); touch-action: manipulation;">Barzzuz, s. r. o., https://www.fpu.sk/sk/" style="color: rgb(240, 78, 35); touch-action: manipulation;">Banskobystrickému pivovaru, a. s.

Názov prímateľa
Stredoslovenská galéria

Celkový rozpočet:
3 630,00 €

Výška podpory:
3 000,00 €