Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Akvizícia PGU 2019/1 Tomáš Rafa: Protest ĽSNS a VZDORU Kysuce proti utečencom a diktátu Bruselu (2015)

Krátky opis
Získanie diela/novej akvizície do zbierky Považskej galérie umenia v Žilne.
Fotogaléria
Názov podujatia
Tomáš Rafa: Protest ĽSNS a VZDORU Kysuce proti utečencom a diktátu Bruselu (2015)

Miesto konania / kraj
Žilina / Žilina

Termín konania
13.09.2019 - 31.12.2019

Popis projektu

TOMÁŠ RAFA: Protest ĽSNS a VZDORU Kysuce proti utečencom a diktátu Bruselu (2015)

autonómne video, full HD, 14´23´´, farba, zvuk 

Video Protest ĽSNS a VZDORU Kysuce proti utečencom a diktátu Bruselu (2015) patrí do série videí z projektu Nový nacionalizmus v srdci Európy (od roku 2009), ktorý obsahuje videoreportáže T. Rafu z demonštrácií a protestov. Autor dlhodobým záujmom o túto tému dosahuje kredibilitu, ktorá je v angažovanom umení veľmi dôležitým meradlom. Dielo (podobne ako ďalšie z tejto série) je záznamom udalosti, ktorý vznikol vo verejnom priestore - a ako také sa pohybuje na hranici umeleckého a dokumentárneho žánru - toto možno pokladať za autorskú licenciu T. Rafu. Vo videu sú zdôrazňované emotívne a významom či symbolmi nabité momenty, no narozdiel od dokumentárneho žánru sú nejednoznačné, každopádne registrujú náladu okamihu a tvoria časovo a miestne špecifický záznam emócií. Video zachytáva protestné zhromaždenie vtedy ešte mimoparlamentnej nacionalistickej strany ĽSNS v Žiline v roku 2015. Dielo bolo prezentované na prvej samostatnej výstave autora v PGU - Nový nacionalizmus v srdci Európy (2015), ktorá po prvý raz ucelene prezentovala túto oblasť tvorby autora.

Od septembra je video Tomáša Rafu súčasťou zbierky intermédií a mediálneho umenia Považskej galérie umenia v Žiline. Dielom bolo získané nákupom od autora. Akvizíciu podporil Fond na podporu umenia. Projekt spolufinancoval zriaďovateľ galérie Žilinský samosprávny kraj. 

Názov prímateľa
Považská galéria umenia v Žiline

Celkový rozpočet:
2 500,00 €

Výška podpory:
2 375,00 €