Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Akvizícia PGU 2019/3 Daniela Krajčová: Destroyed photos (2015)

Krátky opis
Získanie diela/novej akvizície do zbierky Považskej galérie umenia v Žiline
Fotogaléria
Názov podujatia
Daniela Krajčová: Destroyed photos (2015)

Miesto konania / kraj
Žilina / Žilina

Termín konania
13.09.2019 - 31.12.2019

Popis projektu

DANIELA KRAJČOVÁ: Destroyed photos (2015)

kresba na pauzovacom papieri, fixka, 11 ks á 420 x 590 mm, kresba na pauzovacom papieri, fixka, 2 ks á 297 x 420 mm, animácia, 24 min 19 sec, farba, zvuk, kresby a animácia sú prezentované ako inštalácia s variabilnými rozmermi 

Pri realizácii diela bola použitá metóda spolupráce, dielo vzniklo na základe mapovania orálnej histórie dotýkajúcej sa konkrétnej lokality, kde informácie poskytol priamy pamätník udalostí - voľakedajší zamestnanec fotoateliéru. Autorka ním načrtáva pohľad na minulosť Slovenska – predovšetkým na problematiku židovstva (arizácie, transporty). Kresby a animácie vychádzajú z dobových materiálov, a autorka kresbami nanovo sprítomňuje/rekonštruuje udalosti i lokality v Banskej Štiavnici počas II. svetovej vojny. Video vzniklo ako záznam procesu kreslenia a jednoduchá geometrická kresba ilustruje spomienky pamätníka. Dielo je možné dielo definovať ako experimentálnu dokumentárnu stratégiu s prvkami spolupráce, je aj osobitou - intermedializovanou podobou kresby - presahom do videoanimácie, a v zmysle prezentácie aj do inštalácie, čiže ide o update tradičného média v aktuálnom umení.

Od septembra je dielo Daniely Krajčovej súčasťou zbierky intermédií a mediálneho umenia Považskej galérie umenia v Žiline. Dielom bolo získané nákupom od autorky. Akvizíciu podporil Fond na podporu umenia. Projekt spolufinancoval zriaďovateľ galérie Žilinský samosprávny kraj. 

Názov prímateľa
Považská galéria umenia v Žiline

Celkový rozpočet:
2 300,00 €

Výška podpory:
2 185,00 €