Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Akvizícia PGU 2019/4 Ján Triaška: Vianočný darček (2008)

Krátky opis
Získanie diela/novej akvizície do zbierky intermédií a mediálneho umenia.
Fotogaléria
Názov podujatia
Ján Triaška: Vianočný darček (2008)

Miesto konania / kraj
Žilina / Žilina

Termín konania
13.09.2019 - 31.12.2019

Popis projektu

JÁN TRIAŠKA: Vianočný darček (2008)

objekt, 12 ks 30 x 40 cm lightbox, digitálna fotografia 12 ks  30 x 40 cm, kovová polica 200 x 60 cm

Hoci je Ján Triaška rozhodne viac maliarom, je aj autorom viacerých objektov komunikujúcich jeho postoj k vybraným spoločensko-kultúrnym javom a mechanizmom. Objekt vyjadruje jeho fascináciu nad spotrebiteľskou kultúrou našich Vianoc, komentuje ním najmä špecifickú situáciu ohľadom najdôležitejších slovenských sviatkov - chápaných aj ako sviatky rodiny, v ktorej sú hodnoty s nimi tradične spájané (medziľudské a rodinné vzťahy), valcované kvantitou tovarov. Autor pochádza z iného kultúrneho prostredia (narodil sa v Srbsku) a hoci dlhodobo žije na Slovensku, zaráža ho materiálny charakter slovenských Vianoc a sústreďovanie sa viac na aspekt "obdarovávania sa", ktoré je pevnou súčasťou nášho rituálu Vianoc. Pod zámienkou tradičných vianočných návštev si u priateľov fotil vianočné darčeky. Fotografie, ktoré ich zobrazujú naaranžované zo zátiší - ako bizarné "portréty" podarúnkov, sa stali súčasťou lightboxov naukladaných v policiach bežného regálu, - ktorý s použitím zveličenia, môže byť aj reklamou na Vianoce (vysvietené lightboxy nápadne pripomínajú TV obrazovky s reklamami). Objekt, je tak autorovým komentárom, odpoveďou človeka z iného kultúrneho prostredia, v ktorom aspekt (povinného) obdarovania sa počas Vianoc, nie je kritériom hodnoty týchto sviatkov. No rozhodne sa v tomto autorovom geste spotrebiteľský charakter slovenských sviatkov ešte viac odhaľuje. Dielo je sociologickou sondou do nášho súkromia, no tiež zaujímavou transpozíciou: zobrazenie/zvečnenie sa tu stáva najmä "zvecnením".

Od septembra je dielo Jána Triašku súčasťou zbierky intermédií a mediálneho umenia Považskej galérie umenia v Žiline. Dielo bolo získané nákupom od autora. Akvizíciu podporil Fond na podporu umenia. Projekt spolufinancoval zriaďovateľ galérie Žilinský samosprávny kraj. 

Názov prímateľa
Považská galéria umenia v Žiline

Celkový rozpočet:
3 000,00 €

Výška podpory:
2 800,00 €