Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Ochrana knižničného fondu RFID systémom

Krátky opis
Krajská knižnica Ľudovíta Štúra zakúpila a implementovala ochranu knižničného fondu RFID systémom s cieľom zvýšiť komfort používateľov knižnice. Pri vstupe do budovy sú RFID brány a pri pracovných staniciach RFID čítacie zariadenia. Zmodernizovala a skvalitnila ochranu knižničného fondu a zrýchlili sa výpožičné služby. Ďalším benefitom bude zrýchlená revízia bez náročnej manipulácie s knižničným fondom.
Fotogaléria
Názov podujatia
Nová ochrana knižničného fondu

Miesto konania / kraj
Zvolen / Zvolen

Termín konania
02.01.2019 - 30.06.2019

Popis projektu

Technológia RFID (Radio Frequency Identification) je moderné a pokrokové riešenie pre identifikáciu a zabezpečenie dokumentov v knižnici. Zjednodušuje procesy výpožičiek a návratov akýchkoľvek dokumentov v knižnici. Súčasne chráni fond knižnice a urýchľuje tiež proces inventarizácie alebo vyhľadávania dokumentov vo voľnom výbere knižnice.

Pracovníci knižnice vďaka RFID technológii strávia menej času vykonávaním bežných fyzických úkonov, zredukoval sa počet položiek, ktoré musia prejsť rukami knihovníkov pri manipulácii s knihami, deaktivácii a opätovnej aktivácii bezpečnostných čipov.

Do všetkých dokumentov vo voľnom výbere boli nalepené RFID etikety, postupne sa označujú vrátené a nové knihy.

RFID riešenie pozostáva z hardvérových a softvérových komponentov, zakúpené moduly boli vyvinuté špeciálne pre knižnice. Príjemný vzhľad a jednoduché ovládanie spĺňajú technologické požiadavky modernej knižnice. Softvér zaisťuje integráciu a bezproblémové fungovanie s knižnično-informačným systémom a jednoduchú administráciu. Technické riešenie je založené na medzinárodných normách a štandardoch (ISO 15693-3, ISO 18000-3, NCIP, SIP2). Bezpečnostná funkcia technológie RFID je na kvalitatívne vyššej úrovni v porovnaní s predchádzajúcou ochranou fondu elektromagnetickými bránami. Umožňuje vypožičanie alebo návrat niekoľkých dokumentov naraz. Údaje zapísané do RFID čipu je možné viackrát prepisovať. V jednotlivých dokumentoch je nastavená identifikácia, že ide o zabezpečenie pre knižnicu. Cez iné detekčné brány RFID, napr. v obchodoch, tak používatelia môžu bez obáv prechádzať.

V ďalších rokoch plánujeme rovnakú technológiu RFID využiť nielen pre identifikáciu dokumentov, ale tiež pri identifikácii čitateľov v čitateľských preukazoch. Na zjednodušenie revízie by sme chceli zakúpiť inventarizačné jednotky. Pre používateľov by sme chceli zaviesť samoobslužné systémy SelfCheck s cieľom zredukovať rady pri výpožičnom pulte. Podľa skúseností z iných knižníc sa používatelia rýchlo preorientujú na samoobslužné automaty a pre odborných zamestnancov vznikne priestor pre efektívnejšiu prácu s používateľom, čím sa zabezpečí vyššia kvalita služieb so zameraním na potreby používateľa a využívanie odborných znalostí knihovníka.

Zakúpenie RFID brán, pracovných staníc a nálepiek z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia - hlavný partner projektu.

Ďakujeme a tešíme sa na spokojných a šťastných čitateľov a návštevníkov!

Názov prímateľa
Krajská knižnica Ľudovíta Štúra

Celkový rozpočet:
36 850,00 €

Výška podpory:
35 000,00 €