Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Vzdelávacie aktivity v Liptovskom kultúrnom stredisku

Krátky opis
Formou cyklických tvorivých dielní predstavíme technologické, umelecko-výrobné postupy tradičnej remeselnej tvorby a možnosti ich výtvarného posunu za pomoci širokého spektra aplikovaných umeleckých prostriedkov, materiálov umožňujúcich vzniknúť novým pozoruhodným výtv. objektom pri tvorbe reliéfnych plastík z hliny, textilných tapisérií, slovenského ornamentu, objektov zo šúpolia, kde je kladený dôraz na nové originálne avšak tradičné výtvarno-technologické postupy.
Fotogaléria
Názov podujatia
Výtvarné posuny a postupy v tradičných remeslách

Miesto konania / kraj
Liptovský Mikuláš / Liptovský Mikuláš

Termín konania
02.09.2019 - 31.12.2019

Popis projektu

V oblasti výtvarných postupov a  techník budeme pokračovať v úspešných projektoch z posledných rokov, kde sa nám podarilo uskutočniť tvorivé dielne pre amatérskych výtvarníkov, a kde sa  osvedčili výtvarné jednodňové workshopy obohacujúce reálnu ateliérovú  tvorbu o nové technologické postupy za pomoci širokého spektra aplikovaných umeleckých prostriedkov.

Prvou aktivitou projektu v mesiaci september bude workshop,  ktorého inšpiračným zdrojom bude slovenský ornament.

Tradičný slovenský ornament, ako ho poznáme zo zbierok zberateľa slovenského ornamentu -Štefana Leonarda Kostelničáka, ktorého typické tvaroslovie a zákonitosti sú tematicky posunuté ako inšpiračný prvok  do graficky spracovaného obrazu.

V októbri bude nasledovať workshop zameraný na tvorbu keramického obrazu - reliéfu. Ručne vymodelovaný hlinený obraz – reliéf – s rytinami, následne dotvorený glazúrami.  Výnimočný  proces tradičnej techniky práce s hlinou, ktorý pripomína rytinu a sochárstvo, kde  na základe individuálneho výtvarného prístupu vzniknú originálne diela.  Základným materiálom je hlina.

novembri to budú  základné výtvarné postupy vychádzajúce z tradičných techník tkania, viazania a pletenia – Tapiséria -  kde je základným výrazovým prostriedkom vlna a iný textilný materiál, ktorého textúra a farebnosť umožňujú výtvarne vyskladať  abstraktný obraz, ktorý je výnimočný vo svojej špecifickosti použitého materiálu a pôsobí ako umelecký artefakt.

decembri ukončíme projekt workshopom zameraným  Tvorba bábik zo šúpolia.

Tradičná technika výtvarnej práce so šúpolím - prírodným materiálom -  kukuričnými listami, ktoré sa vo svojej špecifickosti použitého materiálu využívajú na tvorbu bábik, pletených košíkov, tašiek a  prestierania.

Projekt je určený  pre záujemcov z radov amatérskych umelcov a záujemcov o umelecké remeslo. Našou snahou bude osloviť nielen úplného začiatočníka, ale inšpirovať aj skúsených výtvarníkov. Zároveň je určený aj pre amatérskych výtvarníkov a členov Klubu neprofesionálnych výtvarníkov. Odborným garantom a zároveň aj lektormi budú Mgr. art. Róbert Močiliak a  Mgr.Veronika Uhliarová.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

a je spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávneho kraja.


Názov prímateľa
Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši

Celkový rozpočet:
20 480,00 €

Výška podpory:
13 000,00 €