Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
Centrum umenia a kreativity
Vegánska apokalypsa je autorská hra Daše Krištofovičovej a Michala Beleja voľne inšpirovaná udalosťami v pražskej väznici Pankrác. Anarchista Martin Ignačák, obvinený z plánovania teroristického útoku, vyhlásil 5. júna 2016 protestnú hladovku, keď mu bola odopretá vegánska strava. Témy sa chytili médiá, prípad rezonoval aj na sociálnych sieťach. Hladovka mala medzinárodnú dohru - francúzske anarchistické skupiny na znak solidarity podpaľovali policajné autá.
Cieľom projektu je podať výpoveď o súčasnej generácii, ktorá je ľahko ovplyvniteľná médiami, sociálnymi sieťami a rôznymi ideológiami, pričom informácie vstrebáva povrchne. Inscenácia sa zaoberá otázkami ako je zneužívanie pojmu „ľudské práva”, sloboda, nadchnutie sa pre trendové témy na sociálnych sieťach a pocit stratenosti. Rovnako ako tvorcovia, aj diváci by mali počas predstavenia inscenácie preniknúť do prípadu hlbšie a zistiť, že absurdná historka o teroristovi protestujúcom kvôli odopretiu vegánskej stravy je komplikovanou spleťou udalostí skrytých pod pokrývkou mediálnej bubliny.
Vegánska apokalypsa vychádza zo skutočných udalostí, avšak nedrží sa ich, ale posúva tému hladovky na úroveň problémov dnešnej doby. Hlavné témy inscenácie sú sloboda, zneužívanie pojmu „ľudské práva“, boj so systémom, fanatizmus v rôznych rovinách a stratená generácia, ktorej predstaviteľ v podobe vegánskeho väzňa sa stáva bábkou záujmových skupín. Inscenácia ukazuje reálne prípady hladovky z minulosti (napr. Bobby Sands z IRA, anglické sufražetky, Mahátmá Gándhí), s ktorými je hlavný predstaviteľ konfrontovaný.
Autori: Daša Krištofovičová, Michal Belej Hrajú: Martin Kollár, Elena Kolek Spaskov, Kristína Adamjak, Andrej Šoltés, Peter Tilajčík, Dalibor Kocián - Stroon Réžia: Daša Krištofovičová Dramaturgia: Ján Tomandl, Michal Belej Produkcia: Jozef Štupák Hudba: Dalibor Kocián – Stroon Videoart: Vladimíra Hradecká Kostýmy: Martina Širáňová, Laura Štorcelová Scénografia: Daša Krištofovičová Pohybová spolupráca: Elena Kolek Spaskov
Pôtoň
Celkový rozpočet:
95 700,00 €
Výška podpory:
70 000,00 €