Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Temporary Parapet - výstavný program na rok 2019

Krátky opis
Anna Štefanovičová (1996, Skalica) je študentkou 4. ročníka u prof. Vladimíra Skrepla na pražskej AVU. Výstavný projekt Šikula revival je postavený na autorskom prevzatí techník z detských výtvarných krúžkov, v ktorých Anna pedagogicky pôsobila v pražskom DUMUM-e
Fotogaléria
Názov podujatia
Anna Štefanovičová / Šikula revival

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
06.09.2019 - 29.09.2019

Popis projektu

Anna Štefanovičová / Šikula revival
6.9.2019 – 29.9.2019

kurátorka: Alexandra Barth
vernisáž: 6.9.2019 o 18:00 hod
Temporary Parapet, Vlastenecké nám. 7, 851 01, Bratislava
otváracie hodiny: streda - piatok: 15:00 - 19:00

Anna Štefanovičová (1996, Skalica) je študentkou 4. ročníka u prof. Vladimíra Skrepla na pražskej AVU. Výstavný projekt Šikula revival je postavený na autorskom prevzatí techník z detských výtvarných krúžkov, v ktorých Anna pedagogicky pôsobila v pražskom DUMUM-e:
"Pri názve som použila meno krúžku, ktorý som viedla. Názov je odvodený z oživenia, nového uvedenia klasických techník, prístupov, motívov, tém z centier voľného času. Tak ako sa slovo „revival“ používa pri hudobných skupinách hrajúcich prevzatý repertoár známej kapely, pričom sa jej snažia vyjadriť poctu a prispôsobujú si jej imidž."
Ide o klasické, dobre známe techniky, ako je skrumáž, muchláž, glazovaná keramika, vystrihovačky, či omaľovánky. AŠ, nezaťažená predošlým pedagogickým školením, autorsky rozvíja potenciál týchto "akademicky tabuizovaných" techník. Detská, naivná, či púťová tvorba sú pre autorku hlavnými inšpiračnými zdrojmi. To však v jej prípade nekončí formálnym preberaním vizuálnych prvkov - AŠ zaujíma kontext daných diel, myšlienkové koncepcie a motivácie, ktoré stoja za ich vznikom. Metóda, ktorou to autorka robí, nie je vedome štrukurovaná, nie je tu objektivizujúci odstup. Zdá sa, že AŠ sa plne ponára "iných" tvorivých modelov, vezme ich za svoje a až následne ich konfrontuje s kontextom súčasného umenia.
V projekte Šikula revival sa "krúžkový" prístup týka aj samotnej výstavnej adjustácie diel - práve forma prezentácie je tým, čo autorku na výtvarných krúžkoch najviac zaujíma:
"opakovanie motívov, tém, jednoduchý, ale efektný prístup. Zaujíma ma ich postoj k prezentácii detských výrobkov (na farebných obrusoch, sietiach, nalepené na oknách). "


Výstavný program galérie Temporary parapet v roku 2019 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.

Názov prímateľa
Alexandra Barth

Celkový rozpočet:
17 010,00 €

Výška podpory:
16 078,00 €