Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
V zrkadle spomienok
Tematický program "V zrkadle spomienok" je koncipovaný na základe umeleckého spracovania osobných príbehov Humenčanov, ich zážitkov na udalosti, momenty a ľudí v predvojnovom, vojnovom, a povojnovom období mesta s presahom až do súčasnosti. Program, motivovaný spomienkovými fragmentami v slovnom, divadelnom, tanečnom, hudobnom i speváckom spracovaní sa uskutoční v koncertnej sieni humenského kaštieľa 22. septembra 2019 o 15. 00 hodine.
Jeho súčasťou bude uvedenie ďalšej série knižných publikácií spomienok v projekte Miznúci svet. Konkrétne to budú 2 výstupy:
Prvý je autorským dielkom Emila Bercela: Krajina drevených plotov / HN 66-69 a Jany Jaššovej:: Krátka správa o putovaní časom).
Druhý knižný výstup pod spoločným názvom Miznúci svet 7 obsahuje 15 príspevkov (Zlatica Hricová,, Imrich Ďuraško,, Magdaléna Adamovová, Magdaléna Barvirčáková, Mária Vasylkivová, Štefan Frank, Mária Semanová, Božena Češeková, Alžbeta Pašková, Juraj Levický, Jana Jaššová, Valéria Semanová, Július Gajdoš, Monika Šimková, Márioa Vag, Martin Lichman). Pripojený malý slovník nárečových výrazov a slovných spojení poukazuje na rozmanitosť vplyvu jazykov a nárečí, ktorým sa Humenné ako národnostne zmiešané mesto vyznačovalo.
Každý z nás má osobné zážitky na isté udalosti, momenty a súčet týchto rôznorodých spomienok vytvára mozaiku kolektívnej pamäti. Pamäti, ktorá je najsilnejšia paradoxne svojou zdanlivou slabosťou, fragmentáciou, nepresnosťou, subjektivitou. Možno sa nám to dnes zdá všedné a nezaujímavé, ale pre budúcnosť je to cenné, pretože tieto výpovede, útržky, epizódy, názory, postoje, dobové fotografie a dokumenty zanechávajú stopu individuálneho vnímania času. Svojou hodnotou a významom sa podieľajú na kultivácii nášho vedomia i svedomia a zúčastňujú sa tak na veľkom príbehu ľudskej rodiny.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Na vydanie knižných publikácií prispeli: Mesto Humenné, Matica slovenská - MO Humenné, pán Valér Smutko, pán PaedDr. Emil Bercel, neformálne združenie Príď a poznaj, pani Ing. Zuzana Dzivjáková a Európska zberateľská spoločnosť
pointA o.z.
Celkový rozpočet:
2 150,00 €
Výška podpory:
2 000,00 €