Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Hrnčiarska slávnosť

Krátky opis
Podujatie Hrnčiarska slávnosť oživuje a zachováva hrnčiarsku tradíciu Trstenej. Spája v sebe ľudovú, osvetovú a aj odbornú časť. Súčasťou podujatia bude open air výstava s názvom Cesta hliny a prezentácia hrnčiarstva a trstenskej keramiky. Počas podujatia sa budú konať tvorivé dielne, ukážky keramického remesla, atrakcie pre deti súvisiace s hlinou, keramikou, hrami starých otcov a tradičný remeselný jarmok.
Fotogaléria
Názov podujatia
Hrnčiarska slávnosť

Miesto konania / kraj
Trstená / Tvrdošín

Termín konania
06.09.2019

Popis projektu

Podujatie Hrnčiarska slávnosť oživuje a zachováva hrnčiarsku tradíciu Trstenej. Spája v sebe ľudovú, osvetovú a aj odbornú časť. Súčasťou podujatia bude open air výstava s názvom Cesta hliny a prezentácia hrnčiarstva a trstenskej keramiky. Počas podujatia sa budú konať tvorivé dielne, ukážky keramického remesla, atrakcie pre deti súvisiace s hlinou, keramikou, hrami starých otcov a tradičný remeselný jarmok. Cieľom projektu je prezentácia, propagácia a šírenie umeleckej tvorby hrnčiarstva, keramikárstva a tradičného folklóru s dôrazom na tradíciu. Hrnčiarsky cech v Trstenej vznikol v roku 1870. V tomto období tu bolo 30 hrnčiarskych majstrov, z ktorých každý mal svoju vlastnú dielňu s pomocníkmi. Trstenské hrnčiarstvo sa zameriavalo na výrobu hrnčiarskych výrobkov rôzneho sortimentu, predovšetkým hrnčiarskeho riadu. Trstenská keramika sa vyznačuje špecifickými znakmi či už technológie, tvaru a dekorácie. Aj v súčasnej dobe sa nachádza spomínaný cech pokračovateľov v samotnej Trstenej. Program Hrnčiarskej slávnosti začína v piatok dopoludnia tvorivými dielňami, ktoré budú vedené majstrami - profesionálnymi hrnčiarmi a keramikármi. Celý popoludňajší program dopĺňa vystúpenie  folklórnych súborov a slávnostným pálením výrobkov vyrobených počas tvorivých dielní. Pálenie výrobkov sa uskutoční v hrnčiarskej peci priamo na námestí. Podujatie je voľne prístupné pre širokú verejnosť.

Názov prímateľa
Mesto Trstená

Celkový rozpočet:
6 250,00 €

Výška podpory:
1 700,00 €