Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Kultúrno-osvetové aktivity trebišovského múzea a kultúrneho centra

Krátky opis
Cieľom podujatia je zachovať tradície dožiniek zemplínskeho regiónu a priblížiť ich aj mladej generácii. Areál múzea ožije dávnymi tradíciami, či remeselníkmi, ktorí sa neodmysliteľne spájajú s dožinkovými tradíciami. Nebude chýbať ani pletenie lana na unikátnom splietacom stroji z 19. storočia.
Fotogaléria
Názov podujatia
Dožinky

Miesto konania / kraj
Trebišov / Trebišov

Termín konania
17.08.2019

Popis projektu

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, s podporou Fondu na podporu umenia organizuje a srdečne pozýva na tradičné DOŽINKY.  Podujatie sa uskutoční 17. augusta v areáli trebišovského kaštieľa. Cieľom podujatia je zachovať tradície zemplínskeho regiónu a priblížiť ich aj mladej generácii. Dožinkový veniec a tradičné zvyky spojené so slávnosťou sa začnú  o 14.00 hodine. Obdivovatelia tradičného varenia budú mať možnosť vidieť ukážky pečenia chleba v peci, varenie slivkového lekváru v kotli, či zemplínskej „zameški“ ale  aj  pečenia tradičných domácich koláčikov a ďalších jedál, ktoré budú môcť ochutnávať. Tí zdatnejší sa okrem ochutnávania budú môcť zapojiť do súťaže vo varení šúľancov. Chýbať nebudú ďalšie  gastronomické špeciality, či degustácia tokajských vín. 

Areál múzea ožije poľnohospodárskymi činnosťami, dávnymi tradíciami, či remeselníkmi, ktorí sa neodmysliteľne spájajú s dožinkovými tradíciami. Nebude chýbať ani pletenie lana na unikátnom splietacom stroji z 19. storočia, ktorým sa Múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove zapísalo v roku 2011 do Slovenskej knihy rekordov. Keďže sa múzeum orientuje vo veľkej miere na poľnohospodárstvo, návštevníci si budú môcť pozrieť historické aj súčasné  poľnohospodárske stroje, no vychutnať si môžu aj zážitkovú jazdu na historickom traktore s vlečkou. Deti potešíme aktivitami v rozprávkovej krajine Haliganda, prehliadkou mini ZOO a vyskúšať si budú môcť boj s drakom. Súčasťou podujatia bude aj trh s ručne vyrábanými výrobkami Zlaté ručičky. Prekvapením podujatia je interaktívna drevorezba Cesta k sebe - Tancuj v drevenom objatí. Pódium, na ktorom budú sústredené sprievodné aktivity, bude patriť  folklórnej skupine Vidumaňec z Kuzmíc a folklórnemu súboru Orgonina z Vranova nad Topľou. Predstavia sa domáci mladí hudobníci, členovia skupiny MITODA. Pre priaznivcov skupiny Heľenine oči je o 17.oo hodine pripravený koncert. V závere programu  zahrá a zaspieva talentovaný Kristián Kohút. 

Vstupné na podujatie je 2€ vrátane ochutnávky tradičných jedál.

Názov prímateľa
Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove

Celkový rozpočet:
1 150,00 €

Výška podpory:
1 000,00 €