Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Tradičná a miestna kultúra v podujatiach Rimavskej Soboty

Krátky opis
Pod sobotskou bránou je jednodňové folklórne podujatie. 2. ročník sa uskutoční v sobotu, 14. 9. 2019 na nádvorí Čierny orol v Rimavskej Sobote. Počas dňa vystúpia miestne detské i dospelé FS, zoskupenie prezentujúce valašský, pastiersky hudobný folklór TROMBITÁŠI ŠTEFÁNIKOVCI. V závere dňa podujatie vyvrcholí tanečným pásmom FS železničiarov MARÍNA zo Zvolena a koncertom world music kapely DRUŽINA. Súčasťou je aj prezentácia ľudových umeleckých výrobcov, tanečný dom i tvorivé dielne pre deti..
Fotogaléria
Názov podujatia
Pod sobotskou bránou

Miesto konania / kraj
Rimavská Sobota / Rimavská Sobota

Termín konania
14.09.2019

Popis projektu

Rimavská Sobota opäť ožije folklórom.  V sobotu, 14. 9. 2019 pozývame všetkých milovníkov ľudových tradícií na 2. ročník folklórneho festivalu  POD SOBOTSKOU BRÁNOU. Nádvorie Čierneho orla ožije  tradičnou ľudovou kultúrou a miestnym folklórom, v závere dňa podujatie vyvrcholí tanečným pásmom známeho folklórneho súboru železničiarov MARÍNA zo Zvolena a koncertom world music kapely  DRUŽINA. Počas dňa vystúpia miestne detské i dospelé folklórne súbory, zoskupenie inštrumentalistov, prezentujúce valašský, pastiersky hudobný folklór TROMBITÁŠI ŠTEFÁNIKOVCI i sólisti. Tešiť sa môžete na stretnutie s ľudovými a umeleckými výrobcami, tanečný dom i tvorivé dielne pre deti. Vstupné ne večerný program FS Marína a Družinu je 5€ pre dospelého a 3€ pre dieťa. Kapacita je obmedzená. Vstupenky si môžete zakúpiť v MsKS a cez online systém na http://www.kulturars.sk/"> color="#0000ff" face="Calibri" size="3">www.kulturars.sk

Začiatok  je naplánovaný na 9.00 hodinu ráno, kedy  sa otvoria brány školy tvorivosti pre deti. Dopoludnia budú na nádvorí prezentovať svoje originálne výrobky z kože, dreva, prútia i látky miestni ľudoví remeselníci.  Celú atmosféru spestria vystúpenia sólistov, heligonkárov, fujaristov i spevákov. O 10.00 hod. sa budete môcť zapojiť do nácviku tanečných krokov v škole tanca, ktorú povedie folklorista a tanečný pedagóg Andrej Sýkora s manželkou, ktorý je organizačným vedúcim FS Marína.   

O 11.00 hod. sa na pódiu na Hlavnom námestí začne program našich najmenších folkloristov z Podkovičky, Hájika, Hájička, Lieskovčeka a zo Súkromnej ZUŠ. O 12.00 hod. ich na pódiu vystriedajú dospelí tanečníci i speváci z miestnych folklórnych súborov Rimavan, Lieščina a Új Gömör. 

V treťom vstupe na Hlavnom námestí vystúpia o 13.00 hod.  Trombitáši  Štefánikovci, zoskupenie inštrumentalistov, prezentujúce valašský, pastiersky hudobný folklór moravsko-slovenského pomedzia.  Divákom predstavia hudobný život na salaši a ľudové hudobné nástroje ako sú fujara, drumbľa, píšťalky, heligónka, pastierske rohy a ozembuch. Ukážkou budú aj pracovné pastierske kroje a práskanie pastierskym bičom.

V hlavnom večernom programe sa o 17.30 hod. na nádvorí Čierny orol predstaví svojím pásmom folklórny súbor železničiarov MARÍNA zo Zvolena, ktorí patrí medzi významných protagonistov scénického folklorizmu na Slovensku. Program ponúkne divákovi folklórny materiál najmä z oblasti Podpoľania, na scéne však uvedú ľudové piesne a tance aj z iných etnografických oblastí. Hudba, tanec, spev, ľudové zvyky a slovesnosť, neskutočná dynamika a živelnosť prevedenia a súčasne jemnosť a lyrickosť či rôznorodá regionálna drobnokresba, to všetko  charakterizuje tvorbu FS Marína, na ktorú sa môžete tešiť.

V závere večera sa od 19.30 hod. predstaví  skvelé hudobné zoskupenie DRUŽINA, ktoré  nám prinesie folklór trochu ... Hudba skupiny Družina je postavená na dvoch ženských hlasoch, ktoré doprevádzajú profesionálni muzikanti prichádzajúci z rôznych hudobných svetov. Ako jedna z prvých skupín na Slovensku, začala Družina prinášať poslucháčom originálne úpravy tradičných ľudových piesní v štýle world music. Po 20 rokov na scéne sa členovia skupiny rozhodli nazvať svoj štýl výrazom slovenský neofolklór, čím bližšie a konkrétnejšie pomenúvajú svoju originálnu tvorbu. Rovnako pomenovali  aj aktuálne pripravované CD, ktoré vyjde túto na jeseň.

V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie uskutoční v Dome kultúry.

Podujatie organizuje Mestské kultúrne stredisko v spolupráci so SOŠOS a CVČ Relax s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia a miestnych podnikateľov.  Mediálnymi partnermi podujatia sú:  Rimava.sk, TV Rimava, Gemerské zvesti a Kam do mesta.


 


Názov prímateľa
Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota

Celkový rozpočet:
7 250,00 €

Výška podpory:
5 000,00 €