Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Hontianska paráda Hrušov 2019

Krátky opis
Hontianska paráda 2019 opäť oživí takmer zabudnutú kultúru a zvyky. Neľahký život remeselníckeho ľudu z regiónu Hont, jeho jedinečné kultúrne bohatstvo a takmer zabudnuté zvyklosti opäť ožijú v obci Hrušov. V dňoch 16. – 17. augusta 2019 sa v tejto malebnej dedinke v okrese Veľký Krtíš uskutoční už 24. ročník obľúbeného folklórneho festivalu Hontianska paráda. Môžete sa tešiť na ukážky remeselníckych prác, ochutnávku miestnych špecialít či kultúrne vystúpenia skupín zo Slovenska i zahraničia.
Fotogaléria
Názov podujatia
Hontianska paráda Hrušov 2019

Miesto konania / kraj
Hrušov / Veľký Krtíš

Termín konania
16.08.2019 - 17.08.2019

Popis projektu

Festival Hontianska paráda patrí k vrcholom podujatí prezentujúcich nielen obec Hrušov, ale aj jedinečnosť regiónu Hont. Folklórne podujatie každoročne prináša návštevníkom pohľad na život, zvyky a bohaté kultúrne dedičstvo miestneho ľudu v dávnej minulosti. Tematicky je program podujatia rozdelený do piatich blokov: život na hrušovských lazoch, remeselníctvo, ochutnávka tradičných jedál v sprievode ľudovej hudby, výstavy a kultúrne vystúpenia v amfiteátri.

Tohtoročný 24. ročník festivalu poteší návštevníkov ukážkami ručnej žatvy na lazoch, mlátenia obilia, pálenia drevného uhlia a kresania dreva, ale aj výroby a pečenia domáceho chleba či lepníkov v tradičných kamenných peciach. Milovníci techniky by si nemali nechať ujsť výstavu historických traktorov a mláťačiek zo vzácnej zbierky zberateľov z obce. Svoju zručnosť prídu na Hontiansku parádu ukázať talentovaní remeselníci nielen z miestneho regiónu, no i z ostatných kútov Slovenska. Šikovní majstri si pre návštevníkov pripravili ukážky kováčskeho a tesárskeho umenia, nebude však chýbať ani remeselnícky kútik pre deti či zaujímavá výstava krojov a ľudových odevov.

Podujatie, ktoré je vhodné pre milovníkov folklóru i rodiny s deťmi, ponúkne ochutnávku miestnych špecialít priamo v obci v hontianskych dvoroch. Festival počas dvoch dní priblíži dobové zvyklosti pri príprave jedál, návštevníkov čaká prezentácia domácich Hrušovčanov, ale i iných slovenských regiónov, a to všetko v sprievode tradičnej hudby a tanca. Súčasťou gastronomickej ponuky bude aj Veľkokrtíšska vínna cesta, pri ktorej ochutnáte to najlepšie z hrušovských viníc a dvorov.

 

Centrom kultúry a folklóru bude aj tento rok prírodný amfiteáter. Svoje 40. jubileum tu bude oslavovať miestna detská folklórna skupina Ragačinka, ktorá vychováva ďalších hrušovských folkloristov už odmalička a všetci spoločne zachovávajú ľudové piesne a zvyky z Hrušova. Divákom sa okrem slovenských folkloristov predstavia aj zahraničné súbory Klasa zo Srbska (Stará Pazova), Cerovina z Rumunska (Čerpotok) či ruský folklórny kolektív Voľnij Don. Medzi inými vystúpia folklórne telesá z Piešťan, Jarku, Badína, Prečína, kolektívy Ipeľ z Lučenca, Rozmarín z Pliešoviec, Haviar z Rožňavy, Slatina zo Zvolenskej Slatiny a Čierťaž Nemecká. V piatok večer program v amfiteátri uzatvorí vystúpenie FS Technik a v sobotu FS Železiar. Svoj talent divákom predvedú aj deti, v priestoroch amfiteátra ich roztancujú folklórne súbory Vartášik z Krupiny, Prvosienka z Bratislavy, Matičiarik z Banskej Bystrice, Sendergö zo Šiah a Krtíšanček z Veľkého Krtíša. 

Názov prímateľa
Obec Hrušov

Celkový rozpočet:
59 500,00 €

Výška podpory:
25 000,00 €