Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
Reštaurovanie cimbalu z Nižnej Pokoradze
Text tlačovej správy rozposlanej médiám:
Tlačová správa
Názov: Reštaurovanie cimbalu z Nižnej Pokoradze
Miesto: Gemersko – malohontské múzeum v Rimavskej Sobote
Vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia sa Gemersko – malohontskému múzeu podarilo zabezpečiť komplexné zreštaurovanie veľkého dreveného cimbalu získaného v obci Nižná Pokoradz pri Rimavskej Sobote. Nakoľko sa jedná o výnimočný zbierkový predmet dokumentujúci hudobnú kultúru Slovákov – repatriantov, jeho záchrana bola jednou z priorít múzea.
Cimbal bol vyrobený koncom 19. storočia v okolí obce Suchá (Szuha)
Huta v Maďarsku, v Novohradskej župe. Odtiaľ sa dostal na Slovensko
spolu so slovenskými repatriantmi presídlenými do Nižnej Pokoradze v roku
1947. Podľa údajov na karte druhostupňovej evidencie bol približne do 60. rokov
20. storočia občas používaný aj v oblasti Nižnej Pokoradze. V roku
1977 sa stal súčasťou etnologického fondu múzea. Cimbal s rozmermi 1320/900
x 730 x
Cimbal z Nižnej Pokoradze má ako hudobný nástroj používaný v prostredí Slovákov obývajúcich územie Bukového pohoria na severe Maďarska, nielen umeleckú a historickú hodnotu, ale tiež význam pre dokumentáciu tradičnej kultúry Slovákov - repatriantov v regióne Gemer – Malohont. Vzhľadom na havarijný stav cimbalu nebola možná jeho prezentácia. Vďaka reštaurovaniu sa zvýraznila jeho muzeálna i estetická hodnota.
Reštaurovanie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia v roku 2018.
Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote
Celkový rozpočet:
8 431,00 €
Výška podpory:
8 000,00 €