Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Dedičstvo inšpiruje

Krátky opis
Tvorivé dielne pre školy v Dome tradičnej kultúry Gemera
Fotogaléria
Názov podujatia
Dedičstvo inšpiruje

Miesto konania / kraj
Rožňava / Rožňava

Termín konania
19.06.2019 - 20.06.2019

Popis projektu

Dedičstvo inšpiruje...

Letný slnovrat a Jánske zvyky tvorili významnú časť celoročného kalendára obyčají našich predkov. Letný slnovrat bol pre Slovanov najvýznamnejšou udalosťou roka, pretože naši predkovia si ctili Slnko ako zdroj života na Zemi. Od Slnka závisela úroda na poliach, poslaním slnovratových tradícii bolo zaistiť zdarný priebeh leta. 
Rovnako s Jánom sa viaže veľa magických zvykov, ktoré postupne dávali do súvislosti pohanskú tradíciu s kresťanskou. Tradovalo sa, že na Jána majú najväčšiu moc prírodné živly - zem, voda i oheň. Preto sa zvykli počas najkratšej noci roka, páliť jánske ohne a vatry. Mládež, ženy aj muži na svätého Jána tancovali a spievali okolo vatier, často ich aj preskakovali. Generácie pred nami kedysi tiež verili, že aj byliny nájdené v túto magickú noc, majú ozdravujúce účinky. 
Gemerské osvetové stredisko, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pripravilo pre žiakov základných škôl tvorivé dielne na pripomenutie týchto tradícií.
Práve v období okolo letného slnovratu 19. a 20. júna 2019 si budú žiaci základných škôl vyrábať v Dome tradičnej kultúry Gemera voskové kvietky, rovnako v hrnčiarskej dielni si odtláčacou technikou vytvoria dekorácie s rastlinnými motívmi. V gemerskej kuchyni ich naučíme pripravovať tradičné pirohy. 

Aktivity ktorými približujeme tradície našich predkov pod názvom Dedičstvo inšpiruje podporuje z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Info: Gemerské osvetové stredisko, Betliarska 8, Rožňava, A. Kleinová, kleinova@gos.sk, 0905 919 431

Názov prímateľa
Gemerské osvetové stredisko

Celkový rozpočet:
19 200,00 €

Výška podpory:
18 000,00 €