Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Drátenictví minulé i současné

Krátky opis
Zámerom nášho výstavného projektu, je prezentácia drotárskeho remesla a umenia v celej jeho pestrosti, so špecifickým zameraním pre české publikum. Projekt sa snaží odbúravať zažité romantické predstavy a mýty o tzv. tradičnom drotárstve. Cieľom kurátorskej koncepcie výstavy je hľadanie priesečníkov medzi chápaním drotárstva v Českej republike a jeho skutočnou podobou. Cieľom kurátorskej koncepcie je hľadanie priesečníkov medzi chápaním drotárstva v Českej republike a jeho skutočnou podobou.
Fotogaléria
Názov podujatia
Drátenictví minulé i současné / výstava

Miesto konania
Česká republika

Termín konania
27.06.2019 - 13.10.2019

Popis projektu

Plánovaným výstupom projektu je realizácia výstavy Drátenictví minulé a současné v priestoroch Múzea  Jindřichohradecka v Jindřichovom Hradci. Výstava bude trvať od 27. júna 2019 do 13. októbra 2019 a obsahuje viac ako tri stovky trojrozmerných predmetov , ktoré sú výsledkom práce drotárov. Doplnená bude i o  písomný materiál plošného charakteru a 22 výstavných panelov s doplňujúcim textom v českom jazyku a s fotografiami. Prezentácia  je zložená takmer výlučne z originálov. Artefakty nepochádzajú zbierok múzeí, ale zo súkromných zbierok. Súčasné drotárstvo reprezentuje na výstave, dnes asi najvýraznejšia osobnosť klasického drotárstva, ktorou je majster Ladislav Fapšo. Jeho tvorba dôsledne nadväzuje na na tvorbu starých drotárskych majstrov a to jednak po stránke technologickej i typologickej. Na druhej strane majster Fapšo vytvára svoje vlastné vzory posúvajúce remeslo i dnes ďalej do novej polohy. Vrcholom jeho tvorby  je opletanie kremnickej kameniny. Výstava predstavuje  prienik starého a súčasného drotárstva.

Výstavný projekt Drátenictví minulé i současné nie je iba klasickou výstavou z oblasti histórie a súčasnej tvorby, ale je to i vyvrcholenie a záver projektu (financovaného výhradne zo súkromných zdrojov), ktorý mapuje historické artefakty z oblasti drotárstva nachádzajúcich sa v súkromných rukách z prostredia severozápadného Slovenska, respektíve jeho časti, pre ktorú sa v odbornej literatúre ustálil názov Drotária. V rámci projektu boli zmapované  desiatky domácností. Na základe tohto výskumu sa podarilo vybrať pre pripravovanú výstavu tie najzaujímavejšie predmety, ktoré najlepším a najdôslednejším spôsobom vypovedajú o skutočnej histórii slovenského drotárstva. Predmety sú autentické a navyše väčšina z nich pochádza z prelomu 19. a 20. storočia a ďalšia časť z prelomu 20-tych a 30-tych rokov 20. storočia. Artefakty sú roztriedené do skupín odpovedajúcich jednotlivým vývinovým štádiám drotárskeho remesla. V prvej časti venovanej počiatkom drotárstva sa nachádzajú najstaršie kusy, ktoré budú vystavené bez reštaurovania, aby si zvýšila autenticita výpovednej hodnoty. Ďalšia časť bude venovaná najcharakteristickejším výrobkom
slovenských drotárov, akými boli rôzne pasce na myši, pletivá na okná, ktoré slúžili na ochranu pred hlodavcami a pod. Samostatná časť bude venovaná podomovým výrobcom a opravárom  a podomovým obchodníkom tzv. hauzírom. Štvrtá časť pojednáva o produkcii v dielňach, piata o vplyve priemyslovej výrobe Prezentovaná je i  tzv.“plechárčina“ Spoluorganizátorom výstavy je Muzeum Jindřichohradecka.

Názov prímateľa
FACTA NON VERBA, Centrum pre dejiny Žiliny a dejiny drotárstva,o.z.

Celkový rozpočet:
2 590,00 €

Výška podpory:
2 390,00 €