Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Sobotský jazztival - 2 ročník. festivalu kvalitnej hudby v Rimavskej Sobote

Krátky opis
Kultúrno-spoločenské podujatie zamerané na prezentáciu špičkového súčasného slov. jazzového umenia. Pod holým nebom na nádvorí secesnej budovy Čierny orol na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote predstavíme nové projekty troch súčasných džezových zoskupení: Szidi Tobias and band, Alan & Štefan Bartuš Trio feat. Marco Antonio da Costa (Brazília) a interpretka Zuzana Mikulcová Band. Prioritou je pôsobiť pozitívne a inovujúco na monotónny životný štýl mestského človeka.
Fotogaléria
Názov podujatia
Sobotský jazztival 2019

Miesto konania / kraj
Rimavská Sobota / Rimavská Sobota

Termín konania
16.06.2019 - 28.08.2019

Popis projektu

V rámci 2. ročníka Sobotského jazztivalu predstavíme publiku v Rimavskej Sobote počas troch letných mesiacov jún - august, tri vynikajúce jazzové formácie zo Slovenska, jednu i so zahraničnými umelcami z Brazílie. Projekt nadviazal na prvý ročník, ktorý sa stretol s pozitívnym ohlasom.

Na prvom koncerte 2. ročníka Sobotského jazztivalu sa nám predstaví slovenská  herečka a speváčka Szidi Tobias, ktorá patrí k najvýraznejším  hudobným osobnostiam  spievaného šansónu nielen  na Slovensku, ale aj v Českej republike. Koncertovať bude s kapelou, na nádvorí Čierneho orla, v nedeľu 16. 6. o 18.00 hod.  Jej umelecká charizma  a špecifické zafarbenie hlasu sú kombináciou pre silný umelecký zážitok. Szidi Tobias  pre  svoje publikum koncertuje už niekoľko rokov.  Jej umelecký prístup je príznačný  svojou   vyšperkovanosťou a citom pre spájanie textu a hudby, s dôrazom pre detail a zachytenie okamihu. Každý jej hudobný počin je akýmsi spievaným divadlom s mimoriadne silným akcentom na obsahovú zložku. Preto v jej piesňach nachádzame ideálne spojenie textu a hudby vo vynikajúcich interpretačných výkonoch členov  kapely „Szidi Tobias & Band“. Pre svoje publikum má Szidi Tobias v repertoári skladby z autorskej hudobnej  dielne Milana Vyskočániho a prevažnú časť textov napísal Peter Lipovský. V rámci koncertu zaznejú  piesne Szidi Tobias & Band   z albumu  „Sedmoláska“ ako aj staronové  skladby ako: „Okná dokorán“  „Dije“   „Objetí 2“  či pieseň „Já vím“ od Ivana Táslera a mnohé iné. „Idylka“ či „Zimní noci“ alebo „Divá ruža“ rozozvučia naše srdcia. Celý koncert sa bude niesť v atmosfére blízkosti, lásky a priateľstva, emócií, o ktoré sa musíme starať a šíriť ich oblúkom ďalej medzi nás všetkých. „Szidi Tobias “  aj tentokrát budú sprevádzať jej dvorní a verní  muzikanti: Milan Vyskočáni - autor hudby, gitara, klavír; Viliam Majer - akordeón; Andrej Gál - violončelo  a Igor Ajdži Sabo - bicie, perkusie.

Druhý koncert bude 26. 7. o 20.00 hod. koncert Alan & Štefan Bartuš Trio feat. Marco  Antonio da Costa (Brazília). V projekte nazvanom Brasil Jazz Session, si Bartušovci (Alan Bartuš / piano a  Stefan Pišta Bartuš /  kontrabas) pozvali ku spolupráci úžasných brazílskych umelcov. Spoločne tvoria pestrú autorskú hudbu príjemných brazílskych rytmov s letným nádychom, obohatenú o európske vplyvy a jazz. V projekte bude účinkovať Marco Antonio da Costa, jeden z najlepších brazílskych umelcov pôsobiacich v Európe, multitalentovaný spevák, gitarista, skladateľ, aranžér, ovládajúci aj hru na ďalšie nástroje -klavír, basgitaru a Matheus Jardim, hráč na bicie nástroje. 

Na treťom koncerte, ktorý bude 28. 8. o 20.00 hod. sa predstaví Rimavskosoboťanka Zuzana Mikulcová s kapelou so svojim novým projektom Dievča, ktorý vydala koncom roku 2018 a je to jej druhý sólový album. Rodáčka z Rimavskej Soboty sa v roku 2010 stala víťazkou súťaže Nové tváre slovenského jazzu a poslucháči ju môžu poznať aj ako speváčku skupiny Sanyland. Pred pár rokmi sa však osamostatnila a začala skladať vlastnú hudbu a texty. Štúdium spevu, skladby a aranžovania populárnej hudby absolvovala na Pražskom konzervatóriu a počas štúdia sa predstavila aj v televíznom programe Legendy popu. V štúdiách pokračovala na bratislavskej VŠMU v odbore Teória a dramaturgia hudby. V roku 2014 so svojou kapelou predskakovala britskému spevákovi Jamesovi Bluntovi v bratislavskom NTC. O mesiac neskôr získala s piesňou Istý pocit druhé miesto na 30. ročníku pesničkárskej sútaže Košický zlatý poklad.  Jej kapela hrá v zložení Zuzana Miulcová (spev a klávesy), Andrej Hruška (gitara), Michal Šelep (basgitara) a Ľuboš "Ežo" Ambrozai (bicie).

Prioritou projektu Sobotský Jazztival je pôsobiť pozitívne a inovujúco na monotónny životný štýl mestského človeka, ktorý nazrie do sveta umenia priamo v uliciach mesta. Cieľom je osloviť rozmanité cieľové skupiny – od mládeže až po dospelú populáciu, milovníkov kvalitnej hudby, výchova náročnejšieho diváka.

Projekt Sobotský Jazztival organizuje Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.   Názov prímateľa
Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota

Celkový rozpočet:
7 050,00 €

Výška podpory:
5 000,00 €