Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

DIVADLO A DETI Rimavská Sobota 2019 - 28. ročník celoštátnej súťaže a prehliadky ochotníckeho divadla dospelých hrajúcich pre deti

Krátky opis
28. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky divadla dospelých hrajúcich pre deti Divadlo a deti prináša do Rimavskej Soboty už po 19. rok hodnotné divadelné zážitky. Počas dvoch júnových dní (6. – 7. 6. 2019) sa v priestoroch Domu kultúry stretne 7 súťažiacich kolektívov z celého Slovenska, aby predviedli svoje najlepšie inscenácie pred detským publikom i porotou, 3 hosťujúce predstavenia, divadelný workshop a hodnotiaci seminár.
Fotogaléria
Názov podujatia
DIVADLO A DETI Rimavská Sobota 2019 - 28. ročník celoštátnej súťaže a prehliadky ochotníckeho divadla dospelých hrajúcich pre deti

Miesto konania / kraj
Rimavská Sobota / Rimavská Sobota

Termín konania
06.06.2019 - 07.06.2019

Popis projektu

28. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky divadla dospelých hrajúcich pre deti Divadlo a deti prináša do Rimavskej Soboty už po 19. rok hodnotné divadelné zážitky. Počas dvoch júnových dní (6. – 7. 6. 2019) sa v priestoroch rimavskosobotského Domu kultúry stretne približne 100 priaznivcov ochotníckeho divadla z celého Slovenska, aby predviedli svoje najlepšie inscenácie pred detským publikom i porotou. Na tohtoročnej prehliadke privítame 7 súťažiacich kolektívov, ktoré do Rimavskej Soboty postúpili z krajských prehliadok:

  • Divadlo Zelienka, o.z., Zvolen: Dvanásť mesiačikov

  • DS Lano pri ZUŠ J. Kresánka, Bratislava: Činohra

  • Divadlo Materinky, o.z., Šaľa: Pinocchio

  • Divadlo „A“ a Divadlo Shanti, o.z., Prievidza: Naša rozprávková ulica

  • Detský a mládežnícky divadelný súbor Eva, Čadca: Roztopašné kráľovstvo

  • Bardejovské divadlo, Bardejov: Adonis a jeho hosť

  • Divadlo poézie Čiapka, Michalovce: Čerti – zlodeji       

Súťažné predstavenia bude hodnotiť trojčlenná porota v zložení: MgA. Ján Hyža, Mgr. art. Katarína Hitzingerová, ArtD. a Mgr. Marian Lacko. Svoje hodnotenie vyjadrí aj detské fórum Agora, zložené z malých divadelných ochotníkov pod vedením Mgr. art. Dany Turanskej, ArtD. Víťazný kolektív získa nomináciu na vrcholnú prehliadku slovenského ochotníckeho divadla – Scénickú žatvu v Martine. Všetky súťažné predstavenia v rámci prehliadky sú bezplatne prístupné verejnosti.

Účastníci prehliadky Divadlo a deti neprídu do Rimavskej Soboty len súťažiť. Organizátori pre nich pripravili zaujímavý divadelný workshop, ktorý bude viesť lektorka Mgr. art. Martina Jánošíková. Večer sa účastníci zabavia na jej storytellingu, ktorému sa venuje od roku 2014 a vedie aj kurzy rozprávania príbehov pre dospelých.

Dôležitou súčasťou postupovej súťaže a prehliadky Divadlo a deti, určenou všetkým účastníkom, je stretnutie odbornej poroty s tvorcami divadelných inscenácií.

Spestrením programovej ponuky sú hosťujúce predstavenia. Prekvapením bude rozprávkový príbeh Alice z krajiny zázrakov maľovaný pieskom v podaní ruskej výtvarníčky Evy Aibazovej, ktorá je v súčasnosti jednou z najlepších umelkýň na svete v sandarte, v piesočnej animácii. Jej predstavenie bude vo štvrtok, 6. 6. 2019 o 17.00 hod. v divadelnej sále Domu kultúry. Druhý deň bude predstavenie venované úplne najmenším divákom, deťom od pol roka do 4 rokov a ich rodičom. Košické divadlo Haliganda, ktoré sa špecializuje na spomínanú cieľovú skupinu, zahrá v piatok, 7. 6. 2019 o 17.00 hod. na nádvorí Čierny orol predstavenie Farebný svet. Po interaktívnej edukačnej hre bude nasledovať veľký farebný workshop s množstvom kreatívnych prvkov pre deti aj rodičov.

Vyhlasovateľom prehliadky a zároveň odborným garantom je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR. Celé podujatie sa koná s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, ktorý je zároveň hlavným partnerom podujatia.


 


Názov prímateľa
Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota

Celkový rozpočet:
8 300,00 €

Výška podpory:
7 000,00 €