Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Dúhový rok (kultúrno-vzdelávacie aktivity pre LGBTI ľudí)

Krátky opis
17.5.2019 je Medzinárodný deň boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii Vystúpenie kráľovnej náhody! Jesicca Loo, ktorá nás poteší svojim vystúpením a prichádza z Banskej Bystrice, kde je súčasťou skupiny Action sisters! o 19.00 v Tepláreň café
Fotogaléria
Názov podujatia
Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii

Miesto konania / kraj
Bratislava / Bratislava I,Bratislava II,Bratislava III,Bratislava IV,Bratislava V

Termín konania
17.05.2019

Popis projektu

17.5.2019 je Medzinárodný deň boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii
a
Krst magazínu QYS
a
Vystúpenie kráľovnej náhody! Jesicca Loo, ktorá nás poteší svojim vystúpením a prichádza z Banskej Bystrice, kde je súčasťou skupiny Action sisters!

Medzinárodný deň boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii sa pripomínal prvýkrát v roku 2004. Cieľom bolo upriamiť pozornosť na násilie a diskrimináciu, ktoré zažívajú lesby, gejovia, bisexuálni, transrodoví ľudia a intersexuálni ľudia. Podľa správy ILGA z roku 2018 zákony, ktoré kriminalizujú sexuálne správanie dvoch ľudí rovnakého pohlavia/rodu existujú v 69 krajinách. V súčasnosti je trest smrti zakotvený za takéto správanie v 11 krajinách.
A čo Slovensko? Je LGBTI komunita v našej krajine takpovediac “za vodou”? Zďaleka nie. Napriek dekriminalizácii v roku 1961, napriek nežnej revolúcii a demokracii, sa stále na Slovensku príslušníci a príslušníčky teplej komunity nemajú dobre. Vďaka diskurzu niektorých politických, konzervatívnych a cirkevných elít, homofóbna atmosféra v spoločnosti hustne, strašiak zvaný homoloby a gender ideológia vháňa do hláv obyčajných ľudí pocity ohrozenia a nenávisť. Napriek tomu, že sa o LGBTI ľuďoch veľa hovorí, na školách, v rodinách, v inštitúciách sú stále neviditeľní. Prehliadané sú trestné činy z nenávisti na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity. Transrodoví ľudia sú nútení do násilných medicínskych zákrokov, zdravotná starostlivosť nie je dostupná. Odmietané je aj právo párom rovnakého pohlavia uzatvárať partnerstvá a formovať rodinu v pokoji a bezpečnosti.
17. máj bol zvolený pri príležitosti významnej udalosti pre teplú komunitu, keďže v ten deň v roku 1990 Svetová zdravotnícka organizácia vyradila homosexualitu z klasifikácie psychických porúch a jasne deklarovala, že mať homosexuálnu orientáciu nie je chorobou. Urobila tak preto, lebo LGBTI ľudia sú oprávnení užívať rovnakú ochranu ľudských práv ako všetky ľudské bytosti bez rozdielu sexuálnej orientácie a/alebo rodovej identity.

Krst magazínu QYS jar 2019 Queer výtvarné umenie
Predstavíme vám nové jarné číslo Magazínu QYS, ktoré sa venuje queer výtvarnému umeniu. Nájdete v ňom rozhovor s maliarom Andrejom Dúbravským o tom, ako na obrazy hľadia ľudia, ak vedia, že ich namaľoval gej. Umelec Kristián Németh sa zdôverí ako bol za svoj videoart Mreže exkomunikovaný z cirkvi. Pri príležitosti stého výročia úmrtia prinesieme profil významného slovenského výtvarníka Ladislava Mednyánszkeko, ktorý mal homosexuálnu orientáciu ako aj profil americkej queer ikony a jednej z vedúcich osobností pop artu Keitha Haringa. Magazín sa zameriava aj na queer fotografie Doroty Holubovej, ktorá zaujala výstavou Sami sebou a tvorbu fotografa mužských aktov z Ružomberku Petra Ezvo Zvonára. Tiež si môžete prečítať o zaujímavých queer filmoch, hudbe, knihách. A v poradni sa dozviete o typoch na bezpečný coimng out v škole.

"Drag shows" alebo po našom - "travesty" je vo svete etablovaný umelecký žáner, ktorý sľubuje zábavu, uvoľnenie, slobodu i silu sebavyjadrenia. Action sisters banskobystrická travesty skupina je toho dôkazom. Každá show prináša množstvo zábavy, satiry a humoru. To správne pozlátko dodávajú nápadité kostýmy skvelá hudba a sila osobností našich členov skupiny. Madam Chicquitta - fenomenálna diva, ktorá vás dostane svojimi číslami, kde sa dostáva do rolí popových stálic. Bláznivá a domotaná Chantall Licorne si vás určite získa svojim svojským vystupovaním. A na záver je tu zakladateľka skupiny alebo aj kráľovna náhody, uznávaná kabaretná diva Jesicca Loo, ktorú mnoho krát zahliadneme v postavách minulého storočia.

Názov prímateľa
NOMANTINELS

Celkový rozpočet:
21 500,00 €

Výška podpory:
18 000,00 €