Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Preklad a vydanie knihy ‚‚Cimbalomvilág" (Cimbalový svet)

Krátky opis
Srdečne Vás pozývame na prezentáciu knihy Svet cimbalu, ktorej autorkou je doc. Viktória Herencsár, ArtD. Prezentácia sa uskutoční dňa 21.5.2019 o 18:00 hod. v koncertnej sále Akadémie umení v Banskej Bystrici.
Fotogaléria
Názov podujatia
Prezentácia knihy "Svet cimbalu"

Miesto konania / kraj
Banská Bystrica / Banská Bystrica

Termín konania
21.05.2019

Popis projektu

Cimbal je strunový nástroj lichobežníkového tvaru so štyritisíc ročnou kultúrou pochádzajúci zo Strednej Ázie, na ktorom sa hrá paličkami alebo brnkátkom. V rôznych končinách sveta sa používa mnoho jeho druhov v ľudovej, v klasickej a dokonca i v populárnej hudbe, rozmanitosť je charakteristická aj pre pomenovania druhov cimbalu (brnkacie: psalterium, salterio, qanun, kantele, kannel, gusli; paličkami rozozvučané: kim, santour, santouri, yangqin, hackbrett, hammered dulcimer, tympanon, cimbaly, atď.).

Cimbal považujú Maďari za typický maďarský hudobný nástroj – zároveň ho pokladajú za svoj národný hudobný nástroj aj Číňania, Iránci, Indovia, Nemci, Francúzi a veľa ďalších národov. Predsa o ňom vieme v porovnaní s inými hudobnými nástrojmi vyslovene málo.

Kniha Viktórie Herencsár oboznámi čitateľa s týmto mimoriadnym, pekným a tajomným inštrumentom. Opisuje jeho históriu, typy, metodiku hry, predstaví významnejšie dielne na výrobu nástroja, odbornú a hudobnú literatúru pre cimbal, značky v notácii cimbalových diel a objasní situáciu výučby hry na cimbale v rôznych krajinách sveta.

Názov prímateľa
Slovenská cimbalová asociácia

Celkový rozpočet:
9 058,00 €

Výška podpory:
7 500,00 €