Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Cluster ensemble 2019

Krátky opis
Recitál PIANO2 pre dva klavíry v podaní Cluster ensemble je atlasom rôznych kompozičných pohľadov na klavírnu hudbu za ostatných 60 rokov. Jeho dramaturgia sa priamo či nepriamo nesie v duchu konfrontácie minimalizmu a indeterminizmu, pričom vedľa seba stoja diela amerických a slovenských skladateľov.
Fotogaléria
Názov podujatia
PIano2

Miesto konania / kraj
Ružomberok / Ružomberok

Termín konania
26.05.2019

Popis projektu

CLUSTER ENSEMBLE – PIANO2

Koncert pre dva klavíry

 

Recitál PIANO2pre dva klavíry v podaní Cluster ensemble je atlasom rôznych kompozičných pohľadov na klavírnu hudbu za ostatných 60 rokov. Jeho dramaturgia sa priamo či nepriamo nesie v duchu konfrontácie minimalizmu a indeterminizmu, pričom vedľa seba stoja diela amerických a slovenských skladateľov. 

 

Skladba Piano PhaseSteve Reicha patrí k najznámejším dielam autora a minimalistickej hudby vôbec. AlwaysDaniela Mateja je významne ovplyvnená ideami minimal music a princípmi repetitívnosti. A hoci Feldmanova Intermission No. 6sa pohybuje na hranici experimentu s indeterministickými postupmi, je zároveň ilustráciou využitia redukovaného hudobného materiálu v záujme statickosti a meditatívnosti hudobnej kompozície. Súčasťou programu Piano2je aj novšia skladba jednej z výrazných osobností súčasnej slovenskej hudobnej scény, Petra Machajdíka, ktorá vznikla v roku 2018 špeciálne na objednávku Cluster ensemble.

 

Názov projektu v sebe skrýva informáciu, že ide o dvojklavírny koncert, no možno v ňom vidieť aj odkaz na zvukovú estetiku jedného zo skladateľov zastúpených v programe – Mortona Feldmana, ktorého dynamický výraz sa pohybuje v extrémne nízkych hodnotách.

 

 

O Cluster ensemble

Interdisciplinárna umelecká skupina Cluster ensemble vznikla v roku 2009 okolo kľúčovej postavy slovenského hudobníka Ivana Šillera. Všetko sa začalo slovenskou premiérou skladby Six Pianos od Steva Reicha v jednom z bratislavských obchodov s klavírmi. Voľné zoskupenie hosťujúcich umelcov sústredených okolo umeleckej dvojice Ivan Šiller a Fero Király odvtedy pravidelne koncertuje na domácich a zahraničných pódiách.

 

Súbor sa venuje predovšetkým interpretácii diel súčasných skladateľov a hudobných osobností 20. storočia, autorským projektom posúvajúcim hranice umeleckej interpretácie a edukačným projektom. Do dnešného dňa so súborom spolupracovalo takmer päťdesiat hudobníkov, tanečníkov, výtvarníkov a ďalších umelcov z Európy a USA.

 

Debutový album Cluster ensemble Plays Philip Glassvyšiel v júni 2016 slovenskom vydavateľstve Hevhetia a americkom vydavateľstve Orange Mountain Music. V roku 2018 súbor odohral medzinárodné turné vo Viedni, Prahe a v New Yorku.


 

Program:

Peter Machajdík – It’s Not The Mist(2018)

Morton Feldman – Intermission No. 6 (1953)

Daniel Matej – Always (1988)

Steve Reich – Piano Phase (1967)

 

Účinkujú:

Ivan Šiller – klavír

Fero Király – klavír

Názov prímateľa
InMusic, o. z.

Celkový rozpočet:
7 450,00 €

Výška podpory:
7 000,00 €