Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Saxofón - nástroj vážnej hudby

Krátky opis
Koncert unikátneho saxofónového kvarteta bude venovaný kombinácii klasickej hudby s hudobným žánrom ragtime.
Fotogaléria
Názov podujatia
Koncert Saxophone Syncopators v Martine

Miesto konania / kraj
Martin / Martin

Termín konania
13.11.2019

Popis projektu
Koncert sa uskutoční v Kine Moskva o 19:30 hod.

SAXOPHONE SYNCOPATORS je saxofónové kvarteto, ktoré sa špecializuje najmä na interpretáciu klasickej hudby v origináli skomponovanej pre toto netradičné hudobné zoskupenie či už od zahraničných skladateľov, alebo aj slovenských a českých autorov. V repertoári majú však aj aranžmány známych diel iných klasikov (Bach, Mozart, Suchoň, Dvořák). Taktiež sa špecializujú na autentickú interpretáciu hudobného žánru ragtime. Aranžmány týchto skladieb pochádzajú z rokov 1910 až 1920, kedy vznikal jazz a saxofón ako hudobný nástroj zažíval svoj najväčší vývoj, a stal sa veľkou inšpiráciou pre interpretov aj pre hudobných skladateľov.
Saxophone Syncopators hrajú na originálne dobové nástroje z 30-tych rokov minulého storočia.

Na koncerte odznejú diela vážnej hudby obdobia klasicizmu a romantizmu a hravé skladby hudobného žánru ragtime zo začiatku minulého storočia.
V druhej časti bude premietaná nemá groteska Charlieho Chaplina so živým sprievodom saxofónového kvarteta - presne tak, ako sa premietal tento film pred 100 rokmi.

Obsadenie Saxophone Syncopators:
Pavol Hoďa - sopránsaxofón
Frederika Vávrovičová - altsaxofón
Ján Gašpárek - tenorsaxofón
Ladislav Fančovič - barytónsaxofón, aranžmány

Toto podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Pavol Hoďa ukončil v roku 1998 štúdium klarinetu na Konzervatóriu v Bratislave, počas štúdia vyhral 2 krát 1.miesto na súťaži slovenských konzervatórií. Pôsobil ako člen Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, spolupracoval s orchestrami B Side Band Brno, Ondrej Havelka a jeho Melody Makers, Dixielendový band Jaromíra Hniličky, Gustav Brom Big Band, Štátny komorný orchester Žilina, Slovenská filharmónia, Košická filharmónia, Karlovarský symfonický orchester, Adolf Sax Quartet USA.V súčasnosti pôsobí ako člen orchestra Bratislava Hot Serenaders, Fats Jazz Band a v kvartete Saxophone Syncopators.

Frederika Vávrovičová ukončila štúdium na Konzervatóriu v Bratislave v roku 2014 s titulom „Najlepší absolvent roka“ a v roku 2019 ukončila magisterské štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici v triede Alexandra Stepanova. V roku 2014 získala 1. miesto na súťaži slovenských konzervatórií v Banskej Bystrici.V roku 2014 účinkovala na prestížnom stredoeurópskom festivale koncertného umenia v Žiline. Pravidelne sa zúčastňuje medzinárodných interpretačných kurzov v Ostrave a v Bratislave v hre na saxofóne, kde pôsobia lektori Philippe Portejoie, Pawel Gusnar, Lev Pupis, Andreas van Zoelen, Oto Vrhovnik a.i.
Okrem ďalších sólových a komorných aktivít pôsobí v saxofónovom kvartete Saxophone Syncopators, v ktorom hrá na altsaxofóne.

Ján Gašpárek v roku 2000 ukončil štúdium na Konzervatóriu v Bratislave. V štúdiách pokračoval na Akadémii umení v Banskej Bystrici, kde v roku 2005 ukončil svoje magisterské štúdium. V rokoch 2003 a 2004 účasť na medzinárodných interpretačných kurzoch v Maďarsku Ráckeve Music Castle Festival u lektorov Jože Kotar, Kohán István a Dittrich Tibor. Okrem pedagogickej činnosti a ďalších sólových a komorných aktivít pôsobí aj ako člen saxofónového kvarteta Saxophone Syncopators, v ktorom hrá na tenorsaxofóne.

Ladislav Fančovič ukončil štúdium hry a klavíri na konzervatóriu v Bratislave s titulom ‚Najlepší absolvent roka‘ v roku 2000. V rokoch 1999-2000 študoval na Akadémii múzických umení v Prahe v triede Prof. Mariana Lapšanského, v rokoch 2000-2002 na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni u Prof. Wolfganga Watzingera a v rokoch 2000-2005 na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede Prof. Mariana Lapšanského, kde svoje doktorantské štúdium ukončil v roku 2010.
V roku 2011 Ladislav Fančovič zhmotnil svoju lásku k starému džezu tým, že založil a umelecky vedie jazzový orchester Fats Jazz Band, ktorý hrá swingovú hudbu 30-tych až 40-tych rokov minulého storočia. V roku 2014 Ladislav Fančovič založil saxofónove kvarteto Saxophone Syncopators, ktoré sa venuje autentickej interpretácii štýlu ragtime po vzore ansámblov zo začiatku 20.storočia.


Názov prímateľa
Občianske združenie Spoločnosť priateľov dobrej hudby

Celkový rozpočet:
12 039,00 €

Výška podpory:
4 000,00 €