Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

DIERA DO SVETA 2019

Krátky opis
Pri hľadaní príčin globálneho otepľovania a klimatickej krízy sa častokrát apeluje na osobnú zodpovednosť a spotrebu.
Fotogaléria
Názov podujatia
Radikálny ekologický aktivizmus v čase klimatickej katastrofy / prednáška a diskusia

Miesto konania / kraj
Liptovský Mikuláš / Liptovský Mikuláš

Termín konania
12.04.2019

Popis projektu

Avšak, v súčasnosti je viac než jasné, že dôvody a príčiny ekologickej katastrofy je treba hľadať v politických štruktúra a usporiadaní kapitalistickej ekonomiky. Nadnárodné korporácie, firmy na ťažbu nerastných suroviny, fosílne firmy, automobilky, a iné firmy, užívajú daňové úľavy, obchádzajú zákony, masívne znečisťujú prostredie a lobujú vo svoj prospech. Môže jednotlivec či kolektív adresovať takéto nadľudské problémy keď politické elity sú už dlhodobo apatické, ľahostajné a v najhorších prípadoch také konanie firiem podporujú? Aké taktiky ponúka radikálny aktivizmus a priama akcia voči tým, ktorí sú za klimatickú krízu najviac zodpovední? Kde je hranica medzi legitimitou takýchto taktík a prečo ich mnohí označujú za „radikálne“, či „extrémistické“? Je radikálny aktivizmus jedinou cestou, keď politické špičky odmietajú konať? Aké modely sociálnej a politickej organizácie takéto taktiky a hnutia ponúkajú a aké sú ich limity a možnosti?

 

 

moderuje: Arnošt Novák 

diskutujú:

Laura Kovácsová // študentka environmentálnych štúdií na Masarykovej univerzite v Brne a aktivistka hlásiaca sa k tmavozelenej ekológii. Zároveň je členkou klimatického kolektívu Bod obratu, ktorý sa hlási ku globálnemu hnutiu za klimatickú spravodlivosť, a ktorý za jeden z kľúčových nástrojov praxe považuje priame akcie občianskej neposlušnosti.

Patrik // je člen kolektívu Karmína a doktorand zaoberajúci sa vzťahom medzi záujmami pracujúcich a ochranou prírody. Karmína je blog, ktorý sa na svet pozerá z perspektívy  pracujúcich: ich životných podmienok, potrieb a každodenných zápasov. Karmína sa preto zaoberá témami, ktoré nejako súvisia s rozvojom kapitalizmu alebo s konfliktmi, ku ktorým vedie. Venuje sa prípadom, keď pracujúci spoločne presadzujú svoje  záujmy voči kapitálu a štátu. Hľadá v nich zárodky budúceho  globálneho hnutia, ktoré by dokázalo otriasť svetom. Pritom kritizuje  umelé hranice – rodové, rasové, národnostné či iné –, ktoré rozdeľujú  triedu pracujúcich, a pátra po spôsoboch, ako ich prakticky prelomiť. Za Karmínou stojí malý redakčný kolektív, ktorý sa hlási k étosu  kolektívneho autorstva a k tradícii nezávislého organizovania sa bez pomoci dobrotivých politikov, vševediacich expertov a hlásateľov  sociálneho dialógu. https://www.instagram.com/karmina.red/?hl=sk" style="color: rgb(118, 212, 87);">https://www.instagram.com/karmina.red/?hl=sk" style="margin-bottom: 0px;">Oto Hudec // je slovenský multimediálny umelec, narodený r. 1981. Jeho participatívne, sociálne a enviromentálne práce reagujú často na konkrétne miesta v Portugalsku, na Kapverdoch, v Južnej Kórei, Španielsku, USA, alebo na Slovensku. Oto Hudec ukončil doktorandské štúdium na VŠVU v Bratislave a momentálne je odborným asistentom na Fakulte Umení Technickej univerzity v Košiciach. Je reprezentovaný v Gandy gallery. 
V spolupráci s Danielou Krajčovou založil v roku 2013 Projekt Karavan, dokumentárny a participatívny umelecký projekt s rómskymi komunitami na Slovensku. V roku 2012 bol finalistom Ceny Oskára Čepana. Je jedným z iniciátorov výzvy Nestrácajme čas ku klimatickej kríze, ktorú nájdete na: https://www.instagram.com/karmina.red/?hl=sk" style="color: rgb(118, 212, 87);">https://www.instagram.com/karmina.red/?hl=sk" style="margin-bottom: 10px; color: rgb(51, 51, 51); font-family: " roboto="" slab",="" serif;="" font-size:="" 14px;"="">

Názov prímateľa
Diera do sveta

Celkový rozpočet:
64 200,00 €

Výška podpory:
53 000,00 €