Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
Temporary Parapet - výstavný program na rok 2019
VÝŤAH / Barth, Blažo, Feriancová, Kudláč, Rosmány, Šebík, Šipöcz, Tittel, Vančo, Vongrej
5.4.-26.4.2019
vernisáž: 5.4.2019 o 19.00 hod
Temporary Parapet, Vlastenecké nám. 7, Bratislava
otváracie hodiny: streda-piatok 15:00-19:00
kurátorský tím: A.Hrabušický, M. Tittel, F.Vančo
Súčasťou otvorenia nových výstavných priestorov galérie Temporary Parapet v Petržalke je aj sprievodný projekt Výťah. Pod novými priestormi, ktoré zostanú naďalej k dispozícii pre ďalšie výstavy, je suterén - podzemný labyrint, ktorý poslúži na výstavu prvý raz a naposledy. Vznikne vlastne site-specific inštalácia, výstava „miestne špecifického“ (možno) umenia. Podobne ako jej už dávny predchodca Suterén (1989) sa umiestni v podzemných priestoroch – tu však analógie končia. Dve výstavy v Temporary Parapet sa odohrajú súbežne v nadzemí a v podzemí, ako rub a líc, dve strany mince, ako privrátená a odvrátená strana umenia.
Návštevník bude prechádzať neprehľadnou spleťou podzemných priestorov, ktoré od čias socializmu slúžili ako obslužné a technické zázemie obchodných prevádzok nad nimi. Nadzemné a podzemné podlažie spája už dávno nepoužívaný nákladný výťah, ktorý sa stal zárodočnou bunkou (jednotkou) výstavy. Náplň využívaných priestorov sa časom menila a tak obsahujú stopy viacerých nesúvisiacich, vzájomne sa prekrývajúcich funkcii. Zúčastnení umelci sa týchto nánosov zbavili iba sčasti, veď tvoria súčasť pravidiel hry na site-specific art (iba v jednom prípade bude priestor vyčistený celý – lebo Filip Vančo chce v ňom umiestniť svoje Nič).
Umelci ako príležitostní squatteri dočasne osídlili opustené priestory, prispôsobili si ich pre seba, osvojili si niektoré nájdené objekty, prípadne tam umiestnili svoje vlastné práce či intervencie, okupácie atď. Návštevník postupuje či preniká priestormi a odkazy umelcov vyhľadáva tak trochu ako kešky pri geocashingu, podieľa sa na hre.
Zostava ľudí, ktorí tu zanechajú svoje odkazy, je veľmi rozmanitá – nie sú tam iba vizuálni umelci či umelci-profesionáli. Niektorí vystupujú v dvojjedinej či dokonca trojjedinej funkcii ako umelci, kurátori a galeristi. Základ tvoria ľudia, ktorí si vyskúšali a overili svoje umelecké partnerstvo pri nedávnom projekte v SNG – Užitočná fotografia. Na pár vystavujúcich autorov je tu nezvykle veľa kurátorov – dvaja sú však pozostalými zo spomenutej výstavy a tretí, Milan Tittel, si už kurátorskú pozíciu neraz vyskúšal. Okrem toho sa zo zúčastnených umelcov venuje site-specific art-u najdlhšie.
Vystavujúci autori určite netvoria názorovo či umelecky nejakú homogénnu skupinu, niektorí sa navzájom ani nepoznajú. Dúfajme, že budú fungovať ako ohnivká v reťazi – prvé nesúvisí s posledným, ale je s ním spojené prostredníctvom tých ostatných.
Aurel Hrabušický
Alexandra Barth
Celkový rozpočet:
17 010,00 €
Výška podpory:
16 078,00 €