Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
DIERA DO SVETA 2019
> prednáška spojená s premietaním:
17:00 premietanie / Afrín bez Pomoci
Začiatkom roku 2018, turecké vojská začali bombardovať Kurdmi obývané mesto Afrín, ktoré je položené v blízkosti tureckej južnej hranice. V marci toho istého roka sa turecký prezident Recep T. Erdogan rozhodol podniknúť frontálny pozemný útok s názvom „olivová ratolesť“ na aktívne Kurdské vojenské oslobodzovacie jednotky YPG a YPJ. Tie totiž Erdoganovo Turecko považuje za teroristov. Momentálne je Afrín pod tureckou správou. Počas bombardovania a následnej ofenzívy zomreli stovky civilistov. Na úteku pred tureckou armádou bolo v tom čase podľa OSN 170 000 ľudí. Turecko má neustále ambíciu likvidovať Kurdské oslobodzovacie jednotky, potláčať a minimalizovať Kurdský boj za nezávislosť a obsadzovať ďalšie kurdské pohraničné mestá a oblasti. Reportáž sleduje dokumentaristku Janu Andert, ktorá poslala exkluzívne zábery pre reportáž Markéty Kutilovej a Lenky Klicperovej.
18:00 prednáška:
Za takmer desaťročie svojho trvania, Sýrska občianska vojna nadobudla globálny rozmer. Už teraz je jasné, že v konflikte nejde o Sýrčanov a Sýrčanky, demokraciu ani slobodu. V centre konfliktu sú globálne mocnosti, ktoré si musia rozparcelovať strategické územie bohaté na ropu a plyn a s prístupom k moru. Vojna je totiž profit. V tomto globálnom konflikte však jednu z najväčších a najzáslužnejších rolí zohráva etnikum, ktoré je najmenej vidno, Kurdi. Niektorí ich považujú za teroristov, iní v nich vidia budúcu utópiu komunistického rovnoprávneho socio-politického usporiadania. Kurdi sú však veľmi etnicky, jazykovo, nábožensky a názorovo rozmanitá komunita, ktorá zdieľa mnoho odlišných a často odporujúcich si predstáv o vlastnom usporiadaní a vlastnej identite. Markéta Kutilová, ktorá za Kurdmi do Sýrie niekoľkokrát vycestovala, nám porozpráva o jej osobnej skúsenosti s týmto etnikom a ich význame ako v regióne tak aj globálnom kontexte.
Diera do sveta
Celkový rozpočet:
64 200,00 €
Výška podpory:
53 000,00 €