Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Centrum umenia a kreativity

Krátky opis
Reprízy koprodukčného projektu "Americký cisár" - 28. a 29. apríla 2019 v Divadle Pôtoň, Bátovce.
Fotogaléria
Názov podujatia
Americký cisár

Miesto konania / kraj
Bátovce / Levice

Termín konania
28.04.2019 - 29.04.2019

Popis projektu

Koprodukčný divadelný projekt Štúdia 12 a Divadla Pôtoň podľa reportážnej knihy Martina Pollacka - Americký cisár. Masový útek z Haliče.


Scénická kompozícia vychádzajúca z reportážnej knihy Americký cisár, ktorá spracúva tému hromadného vysťahovalectva na prelome 19. a 20. storočia a dokazuje, že utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní. 


Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na sklonku 19. storočia súčasťou exodu obrovských rozmerov a zároveň boli výhodným obchodným artiklom pre špekulantov, prevádzačov, agentov a podvodníkov každého druhu. Toto obdobie približuje množstvom historických faktov podporených silnými príbehmi a osudmi konkrétnych ľudí.


Dramatizácia: Michal Ditte

Preklad: Michal Hvorecký

Réžia: Iveta Ditte Jurčová 

Dramaturgia: Marek Godovič

Výtvarný koncept: Iveta Ditte Jurčová, Katarína Caková

Realizácia výtvarného konceptu: Katarína Caková

Pohybová spolupráca: Mária Danadová

Hudba: Ivana Mer & Cristian Estrella

Digital media: Erik Bartoš


Účinkujú: Eva Moresová | Mária Danadová | Ľubomír Bukový |

Matúš Kvietik | Filip Jekkel


Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


* Martin Pollack je rakúsky reportér, spisovateľ a prekladateľ. Je autorom historicko-reportážnych kníh, ktoré sa venujú najmä regiónu strednej a východnej Európy a špeciálne územiam "kontaminovaným dejinami". V jeho ďalšej knihe Smrť v bunkri spracoval život svojho biologického otca, príslušníka jednotiek SS Gerharda Basta, ktorý v roku 1944 operoval aj na území Slovenska. Takto sa Martin Pollack vyrovnal so svojimi vlastnými ťaživými dejinami - s nacistickou minulosťou svojich rodinných príslušníkov.

Názov prímateľa
Pôtoň

Celkový rozpočet:
95 700,00 €

Výška podpory:
70 000,00 €