Hlavná strana
Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.
V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.
DIERA DO SVETA 2019
Prezentácia bude o krvinkách a o tom, čo sa s nimi deje v rôznych medicínskych zariadeniach. Môžeme sa na ne pozrieť zblízka kamerou. Existuje však aj iný spôsob, ktorý nám pomôže pochopiť správanie buniek v rôznych situáciách - a to je ich počítačová simulácia. Vďaka počítaču sa môžme pozrieť dovnútra rôznych zariadení, napríklad do umelého srdca, a zistiť, čo sa tam vnútri s bunkami deje.
Kristína tento rok končí doktorandské štúdium na Žilinskej univerzite. Pracuje vo výskumnej skupine Cell-in-fluid, ktorá sa zaoberá biomedicínskym modelovaním. Pracuje na vývoji numerického modelu krvi a rôznych krviniek, a na aplikáciách tohoto modelu.
Peter Čendula: Obnoviteľné palivá!?
Palivá nám poskytujú väčšinu energie pre spoločnosť, ale čoskoro nám ich zdroj vyschne (ropa, plyn). O tom ako sa snažíme vyrobiť palivá z prebytočnej elektrickej energie a následne ich nespaľovať, ale efektívnejšie ich premieňať naspať na elektrinu.
Peter je počítačový fyzik, ktorý študuje premenu slnečnej energie na vodík a iné uhľovodíky. Pôsobil 10 rokov v Nemecku a Švajčiarsku, minulý rok sa vrátil na Slovensko a pôsobí na Žilinskej Univerzite.
Juraj Tekel: Ako vieme, že svet riadi kvantová mechanika?
Možno ste už počuli, že najmenšie kúsky, z ktorých sa skladá hmota, podliehajú úplne iným fyzikálnym zákonom. Týmto zákonom sa hovorí kvantová mechanika a ukážeme si, ako ľudia prišli na to, že v mikrosvete fungujú veci inak.
Juraj je teoretický fyzik na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave a vo svojej vedeckej práci sa venuje kvantovej štruktúre časopriestoru.
Diera do sveta
Celkový rozpočet:
64 200,00 €
Výška podpory:
53 000,00 €