Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Rekviem pre organizmy ( včely)

Krátky opis
Olovené sarkofágy pre uhynutú včeliu rodinu, 7880 včiel zaliatych v olove
Fotogaléria
Názov podujatia
Zemplínska Karička, Súčasné výtvarné umenie mladšej generácie autorov zo zemplínskeho regiónu.

Miesto konania / kraj
Prešov / Prešov

Termín konania
28.02.2019 - 12.05.2019

Popis projektu

Miesto: Šarišská galéria v Prešove, Hlavná 51 a 53, Veľká výstavná sieň, medziposchodie

Kurátor: Mgr. Peter Markovič


Zemplínska karička predstavuje prezentáciu súčasného generačne mladšieho výtvarného umenia. Základným cieľom bola potreba prezentácie tvorby početnej a talentovanej skupiny maliarov, pochádzajúcich z rôznych častí zemplínskeho regiónu. Tvorba jednotlivých autorov bola doteraz vo viacerých prípadoch prezentovaná v individuálnych výstavách. Ako ucelený výstavný výber jednoznačným regionálnym vymedzením tvorba autorov doteraz nebola prezentovaná prostredníctvom kolektívnej prehliadky.

Pri obvyklých podobných prehliadkach sa predpokladá nachádzanie a popísanie určitých programových spojitostí a presahov. Platformu výstavného konceptu Zemplínskej karičky predstavuje predovšetkým skutočnosť existencie autorov, reprezentujúcich jedenásť vzájomne diferencovaných modelov súčasného maliarstva a sochárstva.

Zemplínska karička ako výstavný koncept prezentácie širšej autorskej skupiny má ambíciu predstaviť polyfonickú generačnú výpoveď maliarov spojených spoločným regionálnym kontextom. Regionálne špecifikum zemplínskeho kraja je spojené s predovšetkým poľnohospodárskym a folklórnym vnímaním jeho prostredia. V tradícii maliarstva Zemplína dominuje predovšetkým maliarska osobnosť Jozef Teodor Mousson, alebo maliar tragického osudu Jozef Kornucik. Uvedený výber formuje predovšetkým presvedčenie o talentoch vystavujúcich autorov, na ktoré je súčasná mladá a mladšia zemplínska generácia až prekvapujúco bohatá. Výtvarným názorom voľná vzájomne neprepájaná  skupina maliarov nepredstavuje názorovo konzistentnú programovú skupinu.

Jedenásti autori vybraní do projektu Zemplínska karička predstavujú prevažne absolventov Fakulty výtvarných umení v Košiciach. Predstavujú predovšetkým početné pohľady na podoby súčasnej mladšej slovenskej maľby. Koncipovaný projekt má za svoj cieľ predstaviť tvorbu autorov bez hľadania a formálneho konštruovania nejestvujúcich programových zhôd. Predstavená autorská skladba v pestrosti a osobitosti jednotlivých autorských poetík presvedčivo dokladá umeleckú výraznosť početných talentov, ktoré riadením osudu našli na Zemplíne svoj domov.

 

 

 

Názov prímateľa
Ján Zelinka

Celkový rozpočet:
0,00 €

Výška podpory:
6 384,00 €