Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

“Načo nám je umenie” - vzdelávací program galérie Schemnitz

Krátky opis
Prednáška v priestoroch Galérie Schemnitz o úlohe kurátorov, galérií a múzeí umenia v súčasnom turbulentnom svete plnom kritických momentov ako sú utečenecká kríza, hybridné vojny, radikalizácia veľkej časti spoločnosti a podobne. A ako nám zmení životy umelá inteligencia?
Fotogaléria
Názov podujatia
Juraj Čarný: Budú všetci kurátori mediátormi?

Miesto konania / kraj
Banská Štiavnica / Banská Štiavnica

Termín konania
19.02.2019

Popis projektu

Združenie na podporu umenia – terra artis pripravilo pre verejnosť vzdelávací cyklus „Načo nám je umenie?“,  zámerom ktorého je odpovedať na otázky: „Kto dnes potrebuje umelcov?“ a „Načo sú nám výstavy, kurátori či galérie?“. Obsahovo projekt reflektuje nedostatočnú možnosť zažiť v stredoslovenskom regióne kontakt s profesionálnym súčasným umením, ako i inšpirovať sa ním a jeho témami. Prvé stretnutie v rámci tohto krátkeho vzdelávacieho cyklu bolo s Mirou Sikorovou – Putišovou, kurátorkou Považskej galérie umenia v Žiline a druhé, zároveň posledné, bude s Jurajom Čarným, kurátorom, historikom umenia a kultúrnym manažérom.

 

 

Juraj Čarný

Budú všetci kurátori mediátormi?

 

Nové technológie priniesli v posledných rokoch radikálne zmeny do mnohých oblastí nášho života. Zdieľame byty, elektrické autá, ktoré budú čoskoro jazdiť autonómne, slobodne a často aj bez pasu sa pohybujeme po veľkej časti sveta, legálne vlastníme takmer celú hudobnú knižnicu sveta vo svojich mobilných telefónoch. Žijeme životy na sociálnych sieťach a zabúdame, že okolo nás sa odohrávajú hybridné vojny a naše životy sa nám snažia ukradnúť populistickí politici, tešiaci sa na nastolenie diktatúr. Utečenecká kríza zmenila rozloženie politických síl na viacerých kontinentoch. Najväčšia revolúcia nás ale zatiaľ iba čaká a je ňou nástup umelej inteligencie. Aká je v tejto neprehľadnej situácii úloha umelca, umenia a kurátora? 

 

Vo svojej prednáške predstavím viaceré podoby práce kurátora. Freelance kurátora, kurátora v galérii, múzeu, kunsthalle, šéfredaktora časopisu, kritika, ale aj manažéra a mediátora. 

 

Predstavím aj koncepciu mediátorov, ktorú sme iniciovali v Kunsthalle Bratislava a tiež participatívne kurátorské projekty o utečeneckej kríze, xenofóbii, rasizme a extrémizme, Potulnú galériu nomadSpace, Crazycurators Biennale – Augmented Reality a projekt TRAM – galéria/kultúrne centrum vo vlaku medzi Viedňou a Bratislavou.

                                                                                                                                                              

Názov prímateľa
Združenie na podporu umenia - terra artis

Celkový rozpočet:
3 205,00 €

Výška podpory:
3 000,00 €