Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Reštaurovanie historického lustra

Krátky opis
Historický luster zo zbierok Zemplínskeho múzea v Michalovciach možno priradiť k neobarokovému umeleckému smeru. Bohatá rezbárska výzdoba znázorňuje rastlinné úponky a lístie. Závesný dekoračný luster je polychrómovaný celozlátený. Skladá sa z 21 ramien, ktoré sa spájajú do siedmich úponkov upev. ku krku. Výzdoba krku je ver. delená väčšími dekoratívnymi kruhmi na dva väčšie diely. Luster sa na strop vešia na tzv. lusternak, ktorý ma tvar skrutkoviec. Kovový lusternak je ukrytý v krku lustra.
Fotogaléria
Názov podujatia
Historický luster zo zbierok Zemplínskeho múzea v Michalovciach

Miesto konania / kraj
Michalovce / Michalovce

Termín konania
22.05.2017 - 31.01.2020

Popis projektu

Reštaurovanie historického lustra rozšírilo prezentačné možnosti historickej expozície hlavného kaštieľa Zemplínskeho múzea v Michalovciach. V počiatočnej fáze prebiehala príprava potrebných dokumentov (podpis zmluvy, podpis zmluvy o výpožičke zbierkového predmetu a podpis protokolu o odovzdaní a prevzatí zbierkového predmetu). Následne prebehlo niekoľko typov reštaurátorských prieskumov. Tie sa vyhodnotili a pristúpilo sa k návrhu reštaurátorského postupu a použitia adekvátnej technológie. Reštaurátorský zásah, doplnenie absentujúcich a poškodených miest, odstránenie sekundárnych zásahov a ich farebné a výtvarné scelenie prinavrátilo lustru autentický výraz a obnovila sa jeho výstavno-expozičná a umelecko-historická hodnota. Z dôvodu stále prebiehajúcej rekonštrukcie nemohol byť reštaurovaný luster umiestnený do plánovaných priestorov. V roku 2019 bude hlavný kaštieľ Zemplínskeho múzea v Michalovciach zrekonštruovaný a následne bude historický luster osadený na miesto nad historické schodisko v hlavnom trakte kaštieľa. Aj preto múzeum bude robiť aktivity k podpore rekonštruovaného historického lustra dlhšie.

Názov prímateľa
Zemplínske múzeum v Michalovciach

Celkový rozpočet:
4 000,00 €

Výška podpory:
3 500,00 €