Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

U nás taká obyčaj..., foklórne večery v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave

Krátky opis
Folklórny večer v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave
Fotogaléria
Názov podujatia
Svadobné zvyky v Genšu

Miesto konania / kraj
Rožňava / Rožňava

Termín konania
06.02.2019

Popis projektu

Projekt U nás taká obyčaj v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave pokračuje aj v novom roku. Priaznivci folklórnych večerov sa môžu tešiť na nové programy folklórnych kolektívov viažuce sa k rodinným, kalendárnym či pracovným zvykom v Gemeri. Je obdobie fašiangov, kedy okrem, bálov a zabíjačiek sa v minulosti konali aj svadby. V stredu 6. februára 2019, Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja s folklórnou skupinou Genšenky z Honiec pozývajú zoznámiť sa so svadobnými zvykmi v Genšu. Tie patria medzi najkrajšie a najrozmanitejšie. Má ich vo svojom repertoári takmer každá folklórna skupina a je predpoklad, že sa zachovajú pre ďalšie generácie.  Folklórna skupina Genšenky vychádza z miestnych tradícií, oživuje ich a uvádza na vystúpeniach pri rôznych príležitostiach, niektoré uviedla aj televíznej relácii Kapura.        V  Honciach bolo zvykom pred svadbou „trepať hrnky“ pod oknami nevesty, robili sa gágoríky, nosili sa, alebo vozili periny od nevesty k ženíchovi, ale i ďalšie obyčaje, ktoré uvedie skupina vo svojom programe. 

Názov prímateľa
Gemerské osvetové stredisko

Celkový rozpočet:
3 850,00 €

Výška podpory:
3 000,00 €