Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

Mestská galéria Rimavská Sobota - výstavy v roku 2017

Krátky opis
Výstavy Mestskej galérie v Rimavskej Sobote: 1. Výstava fotografie Staré – Nové, 2. Michal Machciník, Pocta ďatľovi, 3. Socha – Katedra sochárstva na Akadémii umení v Banskej Bystrici, vystavujúci autori: Juraj Sapara, Jozef Suchoža, Marek Galbavý, Peter Gaspár, Miroslav Brooš, Eva Masaryková, Ivana Sláviková, 4. Henrieta Kurčíková, Tradícia inak, textil a fotografia, 5. Bienále maľby VI.?, Abstrakcia: metóda a metafora.
Fotogaléria
Názov podujatia
Výstavy Mestskej galérie v Rimavskej Sobote v roku 2017

Miesto konania / kraj
Rimavská Sobota / Rimavská Sobota

Termín konania
01.02.2017 - 31.12.2017

Popis projektu

1. Výstava fotografie Staré - nové, kurátorka Lucia Benická. 27. 2.: sprístupnenie, otvorenie: 6. 3. - do 21. 4. 2107. Vystavujúci autori: Gabriel Kosmály, Víťo Krejčí, Jirek Šigut, Tomáš Agat Błońsky, Kataríny Hudačinová, Robo Kočan, Jaroslav Malík, Jozef Sedlák, Denis Davidov, Małgorzata Duśko, David Koronthály, Wojciech Korzonek, Marcin Materniak, Patrícia Matiová, Anna Mazur,Ivo Miko, Katarzyna Nowak, Krzysztof Olszewski, Natalia Reznik, Anne Wood Shirley,Marián Švorc, Edina Ester Valentová, Marta Veintour, Martin Wolek, Suzanne Pastor, Magdalena Przybylowska, Oto Skalický, Zuzana Pustaiová, Ivana Ďurkáčová, Ján Skaličan, Ľuboš Kotlár.

2. Michal Machciník, Pocta ďatľovi, socha a objekt, kurátorka: Gabriela Garlatyová, 5. 5. 2017 - 30. 6. 2017.

Michal Machciník je absolventom sochárskeho ateliéru prof. Juraja Bartusza, čo do istej miery ovplyvnilo aj jeho tvorivé myslenie, najmä smerom k sochárstvu charakteristickému procesuálnymi a gestickými kvalitami, používajúceho významovosť chudobného a nájdeného materiálu, ale najmä tematizujúceho fenomén prírodného kultúrneho v umení. Tento vzťah organického a civilizačného je dôležitým aj pre tvorbu Michala Machciníka. 

3. Socha – Katedra sochárstva na Akadémii umení v Banskej Bystrici, vystavujúci autori: Juraj Sapara, Jozef Suchoža, Marek Galbavý, Peter Gaspár, Miroslav Brooš, Eva Masaryková, Ivana Sláviková, kurátori: Miroslav Zelinský a Roman Popelár, 7.7. - 18. 8. 2017.

Názov výstavy je odkazom sochárov na výstavu spred roka, kedy sa v Mestskej galérii v Rimavskej Sobote uskutočnil projekt pedagógov Akadémie výtvarných umení v Banskej Bystrici s názvom Maľba BB. Vtedy sa prierezom tvorby publiku predstavili maliari, dnesmáme možnosť vidieť výberovú výstavu siedmych sochárov pôsobiacich na AVU v BanskejBystrici pod obdobným názvom. Pohľad do média z pozície profesora, docenta, odborných asistentov. Rozmanitosť prístupov k témam i k materiálu. Pohľad na sochu z pozície takmer troch generácií.

4. Henrieta Kurčíková, textil a fotografia, kurátorka: Petra Filipiaková a Gabriela Garlatyová. 22. 9. - 20. 11. 2017. Henrieta Kurčíková je textilná výtvarníčka, ktorá vyšla zo skúseností z ateliéru textilnéhopriestoru a dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Textil je ako médium, materiál a technológia dôležitou súčasťou jej tvorenia. 

5. Bienále maľby VI.Abstrakcia / metóda a metafora: Katarína Balúnová, Rita Koszorús, Martin Kudla, Henrieta Kurčíková, Martin Lukáč, Roland Neupauer, Simona Štulerová, Kurátori výstavy: Gabriela Garlatyová a Štefan Balázs, 1. 12. - 31. 1. 2018.

Abstrakcia v maľbe je používaná ako jazyk, teda metóda zobrazenia, spôsob (štýl)akým jesvete vypovedané. Na druhej strane je abstrakcia metaforou obrazu sveta, podobenstvom,zobrazenou predstavou v podobe abstraktnej schémy. dnešnej situácii sa javí ako problematické striktne škatuľkovať jednotlivé formymaliarskeho prejavu. Relatívnym je aj delenie na figuratívne a nefiguratívne maliarstvo,problematické je hovoriť aj o konceptuálnej maľbe, či digitálnej maľbe, používať pojmy,ktoré sa navzájom vylučujú. Príhodné je hovoriť o maľbe ovplyvnenej konceptuálnym umením, resp. nejakou jeho formou, takisto o maľbe pod vplyvom výsledkov digitálnych technológií. Ak si zameníme pojem maľba v zmysle namaľovaný obraz za pojem obraz(image – picture – painting), tak sa nám ponúka iná možnosť, uznať za maľbu obrazktorý sa na maľbu podobá, resp. je len čiastočne vytvorený, eventuálne dotvorený maliarskymiprostriedkami v ľubovoľne širokej škále. Pojmová neujasnenosť panuje aj v definovaní toho,čo je abstrakcia: je abstrakciou v princípe realisticky spracovaná časť reality vnímateľná len pomocou špeciálnych optických prístrojov (mikroskop, ďalekohľad, iná forma zväčšenia), či je abstrakciou parafráza, prepis prírodnej, resp. umelej štruktúry? Alebo je to istá forma popisnosti, paradoxného realizmu? 

Názov prímateľa
Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota

Celkový rozpočet:
8 620,00 €

Výška podpory:
8 000,00 €