Hlavná strana


Fond na podporu umenia nenesie žiadnu zodpovednosť za úplnosť, správnosť a pravdivosť, ako ani za legalitu údajov uvedených v tejto časti webového portálu FPU. Všetky zverejnené informácie, v textovej, hypertextovej alebo obrazovej forme sú výlučnou zodpovednosťou prijímateľa finančných prostriedkov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý preberá zodpovednosť za zverejnené informácie súhlasom s podmienkami FPU a samotným zverejnením informácií na webovom portáli FPU.

V prípade zistenia, že boli prijímateľom finančnej podpory poskytnutej Fondom na podporu umenia zverejnené nevhodné alebo hanlivé informácie, ktoré sú v rozpore s pravidlami FPU, morálkou a etiketou, Fond na podporu umenia má právo takéto informácie okamžite odstrániť z tejto časti webového sídla. Nevhodný obsah zverejnených príspevkom môžete nahlásiť na e-mailovej adrese propagacia@fpu.sk.

About Books: Jaro Varga & Shubigi Rao

Krátky opis
Na výstave predstavil slovenský umelec Jaro Varga site specific inštalácie Library, Untitled II a V cudzom sne. Singapurská umelkyňa Shubigi Rao prezentuje diela z projektu Pulp: A Short Biography of the Banished Book - sériu videí a veľkoformátovú kresbu.
Fotogaléria
Názov podujatia
About Books: Jaro Varga & Shubigi Rao

Miesto konania
Taliansko

Termín konania
03.10.2018 - 03.11.2018

Popis projektu

Knižnice, podobne ako múzeá, zoologické záhrady či encyklopédie sú hierarchickým konštruktom, založeným na autoritatívnych taxonómiách, ktoré sú produktom daného historického momentu, v ktorom vznikli. Každá knižnica konštruuje istý typ vedomia, poznania, ktoré je charakteristické pre súdobý diskurz. Motív knihy a knižnice je v dielach Jara Vargu a Shubigi Rao vnímaný ako model materiálneho vedenia vykonávajúceho moc. Obaja autori, pochádzajúci z rôznych prostredí, avšak s  blízkym umeleckým programom, s motívom knižnice dlhodobo pracujú. Na výstave predstaví slovenský umelec Jaro Varga site specific inštalácie Library, Untitled II V cudzom sne. Singapurská umelkyňa Shubigi Rao prezentuje diela z projektu Pulp: A Short Biography of the Banished Book - sériu videí a veľkoformátovú kresbu.

Rozpätie záujmov singapurskej umelkyne Shubigi Rao siaha od starobylých vied cez históriu, archeológiu, neurológiu až po jazyk, epistemológiu, knižnice a kultúrnu genocídu. Vytvára archeologické archívy, píše príručky pre budovanie národa. Vytvára pseudomúzeá, vo svojich inštaláciách používa textové a vizuálne hry a prešmyčky. Jej tvorba pozostáva z filmov, dokumentov, inštalácií, kresieb, leptov, kníh, fotografií či dokonca z pseudovedeckých systémov.

Od roku 2013 pracuje na filmovom, knižnom a vizuálnom umeleckom projekte Pulp: A Short Biography of the Banished Book, ktorý reflektuje históriou represie prostredníctvom kníh a knižníc. Autorka vytvorila sériu filmových dokumentov o verejných a súkromných zbierkach, knižniciach a archívoch. Zhromažďuje rôzne fragmenty, efemérne stopy, anekdoty. Skúma prepojenia trajektórií literatúry a násilia.

Výber z tohto projektu predstavujeme na výstave About Books. Videá sú dokumentami, rozhovormi s pracovníkmi knižníc či archívov o ich pohnutej histórii, alebo nevšednom charaktere, či pôvode súčastí ich zbierok (napríklad rozhovor s kurátorom v Henrik Conscience Library v Antwerpách o objave listov Victora Huga v jednej z kníh knižnice, s redaktorkou, prekladateľkou a poetkou zo Sarajeva o obnove knižnice zničenej počas vojny, či o zachránených, no po požiari nečitateľných knihách v univerzitnej knižnici v Leuven).

Projekt tak nepriamo vypovedá i o kolektívnom i individuálnom angažovaní, mobilizácii občanov, ktorí sa zasadili o záchranu knižníc, či už ich architektúry alebo obsahov. Rozhovory svedčia o rôznych hrdinstvách, statočnosti, rôznych formách protestu. Zachytávajú radikálne gestá študentov, úradníkov, archivárov a iných pracovníkov v mene poznania. Každá knižnica je kolektívnym gestom. Pulp: A Short Biography of the Banished Book je de facto aktivistickým projektom. Shubigi Rao prostredníctvom príbehov knižníc zachytila rôzne epizódy systematického vyhladzovania vedomostí, útlak prostredníctvom jazyka, ako aj angažovanosť občanov a odpor voči týmto javom.

Jaro Varga sa zaoberá širokým spektrom tém, ako geopolitické topografie, archívy, spoločenské lapsusy, omylnosť inštitúcií, či zabudnuté udalosti veľkých histórií, ale i intímne spomienky a príbehy. Jeho site specific inštalácia Knižnica (od 2011) má podobu tapety, ktorej vzorom bola štruktúra kníh z modelovej domácej knižnice. Anonymná knižnica bez textových tagov slúži divákom ako prázdne projekčné plátno. Diváci postupne dopisujú na ich chrbty názvy kníh, ktoré považujú za dôležité. Môže ísť o knihy reálne existujúce, ale i vymyslené. Dielo tak vytvára povedomie o záujmoch ľudí, diagram aktuálnych nálad v danej spoločnosti. Ide o kolektívny zásah, ktorý je potrebný na vytvorenie unikátnej kognitívnej mapy návštevníkov galérie. Prostredníctvom knižných titulov sa dozvedáme mnoho o lokálnej politike, spoločenskej situácii, umení a iných aktuálnych témach.

Textová inštalácia Jara Vargu, tapeta Untitled II (2009) je zbierkou názvov kníh, ktoré nejakým spôsobom obsahujú slovo koniec. Perspektíva “endizmu”  ich stavia do nového kontextu, poukazujúc na to, ako sa ich hodnota a význam môže meniť. Jednou z kníh, ktoré  sem vybral, je The End of History and the Last Man od Francisa Fukuyamu, ktorý opisuje liberálnu demokraciu ako najlepší možný systém. Po kríze roku 2008-2009 však vieme, že Fukuyama sa vo svojich hypotézach mohol pomýliť.

Site specific inštalácia Jara Vargu, V cudzom sne (2016) naďalej rozvíja motív knihy. Autor i tentokrát vymazal ich pôvodné posolstvo. Na zemi nainštalované, na bielo natreté knihy s čiernym písmom na obálke sa stali nosičom vety, Foucaltovho výroku I am no table to free myself from repression of power, knowledge and sexuality z trilógie Dejiny sexuality.

 Výstavu podporil z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Slovenský inštitút v Ríme a National Arts Council Singapore.



 

Názov prímateľa
PILOT

Celkový rozpočet:
6 500,00 €

Výška podpory:
4 000,00 €